Fundusz Medyczny. Ile wniosków złożyli producenci?

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 października 2021 17:08

Na pięć technologii o wysokim poziomie innowacyjności wskazanych przez ministra zdrowia do sfinansowania w ramach Funduszu Medycznego, wniosku nie złożył dotąd jeden producent.

Fundusz medyczny. Kolejne dwa wnioski są teraz w trakcie negocjacji z Komisją Ekonomiczną, które jeszcze nie zostały zakończone. Czwarta terapia – jesteśmy w kontakcie z producentem - mówi wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski (fot. LJ)
  • W maju minister zdrowia opublikował listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności 
  • Jako pierwsza złożyła wniosek firma Novartis o refundację leku Zolgensma stosowanego w rdzeniowym zaniku mięśni
  • Kolejne dwa wnioski są teraz w trakcie negocjacji z Komisją Ekonomiczną, które jeszcze nie zostały zakończone. Czwarta terapia – resort jest w kontakcie z producentem

W maju br. minister zdrowia opublikował listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności na podstawie wykazu technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności przygotowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:

  • Giwosyran sodowy – Leczenie chorych na ostrą porfirię wątrobową (AHP) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat
  • Imlifidaza – Leczenie desensytyzacyjne (odczulanie) u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki
  • Lumazyran sodu – Leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1
  • Onasemnogen abeparwowek – Leczenie chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1 lub chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż 3 kopiami genu SMN2
  • Pretomanid – Leczenie chorych na gruźlicę lekooporną (MDR/XDR)
    Szczegółowy opis technologii lekowych obejmujący kryteria włączenia do leczenia, dawkowanie leków, monitorowanie leczenia i zakres przekazywania informacji sprawozdawczo-rozliczeniowych przedstawiony jest w postaci opisów programów lekowych.

Czytaj też: Choroby rzadkie: minister zdrowia opublikował listę pięciu innowacyjnych technologii lekowych

Podmioty odpowiedzialne, których technologie lekowe znalazły się na powyższej liście, mogą poprzez system SOLR składać wnioski o objęcie danej technologii refundacją w ramach Funduszu Medycznego. Odpowiednie programy lekowe oraz wskazania refundacyjne do wyboru w procesie składania wniosków są dostępne w SOLR.

Jeden z producentów nie złożył wniosku

Jako pierwsza złożyła wniosek firma Novartis o refundację leku Zolgensma stosowanego w rdzeniowym zaniku mięśni.

14 października resort zdrowia poinformował, że negatywnej rekomendacji Komisji Ekonomicznej.

- Zakończyły się negocjacje cenowe w sprawie leku Zolgensma (leczenie dzieci na SMA). Decyzja refundacyjna Komisji Ekonomicznej jest negatywna - mówił wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

- W toku negocjacji osiągnęliśmy porozumienie co do treści programu lekowego, jednak producent postawił zaporową cenę, która oznacza, że sfinansowanie tego leku uniemożliwi refundację innych leków w chorobach rzadkich - dodał.

Pełny koszt podania leku dla jednego pacjenta - zgodnie z zaproponowanym wnioskiem refundacyjnym, to kwota rzędu 6-7 mln zł.

Negatywna decyzja dla leku Zolgensma stosowanego w SMA

- Kolejne dwa wnioski są teraz w trakcie negocjacji z Komisją Ekonomiczną, które jeszcze nie zostały zakończone. Czwarta terapia – jesteśmy w kontakcie z producentem. W ciągu dwóch tygodni przedstawili, że będą w stanie złożyć wniosek refundacyjny i rozpocząć rozmowy. Piąty producent nie zgłosił się - podsumował wiceminister zdrowia.

Firma Novartis wydała oświadczenie w związku ze spotkaniem prasowym w resorcie zdrowia.

Czytaj więcej: Negatywna opinia dla leku Zolgensma. Oświadczenie firmy Novartis

Fundacja SMA apeluje do ministra zdrowia: refundacja terapii genowej również u dzieci powyżej 6 miesięcy

Kacper Ruciński komentuje sprawę leku na SMA za 6-7 mln zł

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum