Frost & Sullivan: konsolidacja rynku nie powoduje obniżek cen leków dla pacjenta

Autor: Frost & Sullivan/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 14:56

Polski rynek farmaceutyczny jest jednym z największych w Europie Wschodniej - ocenia raport firmy doradczej Frost & Sullivan.

Frost & Sullivan: konsolidacja rynku nie powoduje obniżek cen leków dla pacjenta
W ocenie ekspertów w 2009 roku ceny leków wzrosną średnio o 6,6 procent w porównaniu do roku ubiegłego, przy inflacji rzędu 3,7 procent.

Generuje on ponad jedną czwartą przychodu ze sprzedaży dla całego regionu.

Sektor  producentów leków jest jednak bardzo rozdrobniony. Spośród ok. 300 firm, tylko 31 z nich ma udziały w rynku  większe niż 1 procent. Według firmy Frost & Sullivan, planowana w 2010 roku prywatyzacja CF Cefarm S.A. oraz Polf (Tarchomin, Pabianice i  Warszawa) S.A., będzie pierwszym krokiem do konsolidacji rynku i wyłonienia kilku największych graczy.

Obecnie liderem na  polskim rynku producentów  farmaceutyków jest Grupa Sanofi-Aventis, która po połączeniu z czeską Zentivą wyprzedziła dotychczasowego lidera rankingu – GlaxoSmithKline (GSK) i posiada 5,7-procentowy udział w rynku.

Kolejni gracze to wspomniane już GSK z 5-procentowym udziałem oraz Polpharma – największy producent z polskim kapitałem (ok. 4,5 procent udziału w rynku).

Jeszcze w tym roku mają się zakończyć negocjacje zakupu akcji prywatyzowanej Polfy Pabianice przez firmę Adamed. Prywatyzacja pozostałych: Polfy Tarchomin i Polfy Warszawa, nie jest tak daleko posunięta.

Innym przejęciem, które może mieć wpływ na konsolidację rynku, jest kolejna przymiarka do połączenia Biotonu z Polpharmą, o czym pisaliśmy w portalu rynkezdrowia.pl.

Polski rynek dystrybucji farmaceutyków jest o wiele bardziej skonsolidowany niż sektor produkcyjny. Liderem jest tu Torfarm (po połączeniu z firmą Prosper w lipcu 2009 roku) posiadający ok. 30 procent udziłu w rynku. Za nim  plasują się: Farmacol z 19 procentami i Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) z 18,5 procenta.

Firma zauważa w swoim raporcie, że postępująca na rynku konsolidacja nie ma wpływu na obniżenie cen leków dla klienta końcowego. W 2009 roku ceny wzrosną średnio o 6,6 procent w porównaniu do roku ubiegłego, przy inflacji rzędu 3,7 procent.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum