Francja: zmarł uczestnik testu eksperymentalnego leku - sprawę bada prokuratura

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2016 19:54

Uczestnik klinicznego testu eksperymentalnego leku portugalskiej firmy Bial zmarł w niedzielę (17 stycznia) w szpitalu w Rennes na zachodzie Francji - podała placówka w komunikacie.

Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych Fot. Archiwum RZ

Od piątku przebywał on w stanie śmierci mózgowej. Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych.

- Pacjent będący w stanie śmierci mózgowej zmarł w południe - poinformowała dyrekcja szpitala. Stan zdrowia pozostałych pięciu hospitalizowanych osób "pozostaje stabilny" - dodano.

W testach specyfiku w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes brało udział w sumie 90 osób.

W założeniach lek ma pozytywnie oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych. Jak ujawniła w piątek francuska minister zdrowia Marisol Touraine, poszkodowani to sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 49 lat, którzy do testu przystąpili w dobrym stanie zdrowia. Eksperymentalny lek zaczęli przyjmować 7 stycznia. Ochotnik, u którego stwierdzono śmierć mózgową, został przyjęty do szpitala w poniedziałek.

Spośród przebywającej w szpitalu piątki osób, cztery wciąż mają problemy neurologiczne, a jedna - hospitalizowana prewencyjnie - nie ma żadnych symptomów.

Testy zawieszono Jak pisze AFP, cała szóstka to jedyne osoby, które przyjęły identyczną ilość testowanego leku; pozostali wzięli mniejszą dawkę. Pozostałe 84 osoby "są całe i zdrowe" - poinformował dyrektor generalny laboratorium Biotrial, Francois Peaucelle.

Lek portugalskiej firmy testowano wcześniej na szympansach. Obecnie wszystkie testy tego leku zawieszono, a wszystkich ochotników, którzy brali w nich udział, wezwano na badania lekarskie. Jak pisze AFP, w związku z tym dramatycznym wypadkiem medycznym, nieodnotowanym dotąd we Francji, prokuratura wszczęła trzy śledztwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum