Francja: zatrzymania i zarzuty w sprawie Mediatora

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2013 12:36

Pięciu ekspertów, którzy uczestniczyli w dopuszczeniu na rynek leku Mediator, usłyszało we Francji zarzuty korupcji i oszustwa.

Francja: zatrzymania i zarzuty w sprawie Mediatora
Według dziennika "Le Figaro", były szef komisji dopuszczającej leki na francuski rynek, profesor Jean-Michel Alexandre, który udzielił pozwolenia na sprzedaż Mediatora, otrzymał następnie od producenta tego specyfiku 1,2 miliona euro jako konsultant, co podważa jego bezstronność. Inny były przedstawiciel Agencji Bezpieczeństwa Leków został natomiast oskarżony, że - mimo alarmistycznych informacji - nie doprowadził do zakazania sprzedaży specyfiku.

Według prokuratury, eksperci - w zamian za duże pieniądze - świadomie przemilczeli niektóre skutki uboczne leku - m.in. powodowanie problemów z zastawkami serca. Teoretycznie "Mediator" był lekiem dla diabetyków, ale lekarze masowo przepisywali go osobom, które chciały się odchudzać, ponieważ powodował spadek apetytu, mimo braku zarejestrowanych wskazań do takiego stosowania.

Szacuje się, że we Francji lek spowodował śmierć co najmniej 500 pacjentów. Tysiące innych osób, które zażywały specyfik, cierpią obecnie na schorzenia serca.

W marcu ub. r. zatrzymano pracowników firmy Servier (producent leku) pod zarzutem niszczenia dokumentów.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum