Francja: rokujące wyniki leczenia COVID-19 lekiem tocilizumab

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2020 08:02

Lekarze grupy szpitalnej AP-HP jako rokujące ocenili swoje ustalenia ws. badania klinicznego zastosowania leku tocilizumab u pacjentów z COVID-19. Ten preparat immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię - podała AP-HP w poniedziałek (27 kwietna) w komunikacie.

Ten lek immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię w przebiegu COVID-19. Fot. Shutterstock

Według pierwszych wniosków tocilizumab "znacząco poprawia rokowanie u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem płuc typu COVID-19" - informuje grupa szpitalna.

Lekarze podkreślają, że COVID-19 powoduje silne reakcje zapalne u niektórych pacjentów. Zjawisko to jest generowane przez wydzielanie białek zwanych cytokinami.

Przy silnym ataku wirusa na niektóre organizmy dochodzi do zjawiska tzw. burzy cytokinowej. Organizm nie atakuje wówczas tylko zainfekowanych tkanek, ale także te zdrowe.

Tocilizumab - środek immunosupresyjny stosowany zwykle w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów - ma zdolność do tłumienia burz cytokinowych - podkreślali lekarze na konferencji prasowej.

W badaniu wzięło udział 129 pacjentów hospitalizowanych z powodu umiarkowanego lub ciężkiego zakażenia COVID-19. Spośród nich 65 otrzymało tocilizumab, a 64 otrzymało jedynie zwykłe leczenie. Podawany hospitalizowanym pacjentom tocilizumab, zdaniem lekarzy, zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię.

Tocilizumab jest lekiem znanym i dostępnym. - Dostępny od 2010 r., jest stosowany w chorobach autoimmunologicznych i chorobach zapalnych. Znamy jego skuteczność oraz efekty uboczne - wskazał na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Xavier Mariette przeprowadzający badanie.

Stosowany w leczeniu zapalenia stawów, lek ten może zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych, problemy z wątrobą i zmniejszać liczbę białych krwinek. Te same skutki uboczne zaobserwowano w leczeniu Covid-19.

Wyniki badań nie zostały jeszcze zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia Francji, procedura ta zwykle trwa trzy miesiące, ale z uwagi na pandemię przyspieszono publikację badań - tłumaczyli lekarze.

Z Paryża Katarzyna Stańko - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum