Francja: lek na epilepsję mógł spowodować wady wrodzone u tysięcy dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2017 12:51

Popularny lek na epilepsję w latach 1967-2016 mógł przyczynić się we Francji do nawet 4,1 tys. wad wrodzonych u dzieci, których matki zażywały go, kiedy były z nimi w ciąży - informuje Reuters powołując się na dane francuskiej agencji leków ANSM.

Francja: lek na epilepsję mógł spowodować wady wrodzone u tysięcy dzieci
Fot. archiwum

Chodzi o leki przeciwdrgawkowe zawierające kwas walproinowy, stosowane w leczeniu epilepsji, ale również choroby dwubiegunowej, gdyż poprawiają koncentrację uwagi. Reuters pisze, że we Francji lek ten wytwarza firma Sanofi we wskazaniach do obu tych schorzeń.

ANSM podejrzewa, że kwas walproinowy może również opóźniać u dzieci rozwój neurologiczny. Dane na ten temat mają być przedstawione w drugiej połowie 2017 r. Francuski producent leków nie wydał na razie komentarza w tej sprawie.

Leki zawierające kwas walproinowy wprowadzono do francuskich aptek w 1967 r. i stały się jednymi z najczęściej przepisywanych na świecie leków przeciwpadaczkowych.

Reuters twierdzi, że rodzice dzieci dotkniętych wadami wrodzonymi na skutek zażywania tego leku przez kobiety w ciąży mają pretensje, że dane na ten temat publikowane są dopiero teraz, choć tego rodzaje działania niepożądane znane były już w latach 80. XX w.

"Medycyna Praktyczna dla pacjentów" informuje na swojej stronie internetowej, że u dzieci narażonych w życiu płodowym na walproinian istnieje duże ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych (do 30-40 proc.) i/lub wrodzonych wad rozwojowych (ok. 10 proc.).

- Walproininanu nie należy przepisywać dzieciom płci żeńskiej, nastolatkom płci żeńskiej, kobietom w wieku rozrodczym lub kobietom ciężarnym z wyjątkiem sytuacji, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne lub nie są tolerowane. Należy ostrożnie wyważyć korzyści wynikające z leczenia walproinianem i związane z tym zagrożenia podczas pierwszego przepisania tego leku, w rutynowych badaniach kontrolnych, gdy dziecko płci żeńskiej osiąga wiek dojrzewania oraz gdy kobieta planuje ciężę lub zajdzie w ciążę - ostrzega pismo.

Periodyk dodaje, że wszystkie pacjentki powinny zostać odpowiednio poinformowane o zagrożeniach związanych ze stosowaniem walproinianu w ciąży, potrzebie stosowania skutecznej antykoncepcji, konieczności regularnej kontroli podczas leczenia oraz konieczności niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza w przypadku zajścia w ciążę lub planowania ciąży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum