Francja: lek na bazie marihuany dopuszczony do sprzedaży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2014 21:15

Francuskie ministerstwo zdrowia zezwoliło w czwartek (9 stycznia) na dopuszczenie do sprzedaży doustnego sprayu na bazie konopi indyjskich, który ma przynieść ulgę osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane.

Francja: lek na bazie marihuany dopuszczony do sprzedaży
Jak wyjaśnia agencja AFP, Francja jest jednym z ostatnich krajów europejskich, w którym nie można było przepisywać tego specyfiku ze względu na przepisy zabraniające stosowania preparatów na bazie konopi indyjskich.

Doustny spray będzie stosowany u "pewnych pacjentów dotkniętych stwardnieniem rozsianym, by przynieść ulgę w wypadku intensywnych przykurczów, odpornych na inne formy terapii" - poinformował resort zdrowia.

Leczenie tym preparatem będzie mógł zalecić neurolog albo szpitalny rehabilitant. Lek wejdzie na francuski rynek najwcześniej w 2015 roku - poinformowało laboratorium Almirall, które będzie dystrybutorem leku, produkowanego przez brytyjską firmę GW Pharmaceuticals.

Principe Actif, stowarzyszenie promujące medyczne zastosowania marihuany, skrytykowało decyzję resortu ograniczającą zastosowanie leku do dolegliwości związanych ze stwardnieniem rozsianym. W Kanadzie preparat ten stosowany jest również u osób cierpiących z powodu "zaawansowanego raka" - poinformowało Principe Actif.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum