Fiskus zamierza monitorować wywóz leków za granicę, ale...

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2017 11:03

Z oszustami farmaceutycznymi zamierza walczyć fiskus, który nielegalny proceder wywozu leków za granicę wycenia na 2 mld zł. Według Izby Farmacja Polska to krok w dobrym kierunku, ale jeśli monitoringiem objęte będą wszystkie leki, rynek może zostać sparaliżowany.

Fiskus zamierza monitorować wywóz leków za granicę, ale...
Monitorowanie wszystkich leków może spowodować, że rynek zostanie sparaliżowany, utrudniony będzie też legalny eksport Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Izba napisała list do Prokuratury Krajowej alarmując, że na rynku leków pojawili się nowi oszuści wywożący leki za granicę. W Polsce są one znacznie tańsze niż w innych krajach, więc nielegalni eksporterzy mogą je sprzedać z dużą marżą - informuje Puls Biznesu.

Irena Rej, prezes Izby, zauważa, że niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w których utworzone jest stanowisko farmaceutyczne, kupują leki, ale nie muszą nikomu zgłaszać ich wywozu za granicę. Dlatego taka sprzedaż jest obecnie poza jakąkolwiek kontrolą.

Projekt ustawy Ministerstwa Finansów, dotyczący monitorowania transportu towarów, obejmuje obecnie transport produktów akcyzowych, takich jak paliwa i susz tytoniowy, ale resort chce do listy dołączyć także leki. Irena Rej podkreśla, że to bardzo dobry pomysł, który może pomóc w walce z nielegalnym wywozem farmaceutyków. Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Według Rej monitorowanie wszystkich leków spowoduje, że rynek zostanie sparaliżowany, utrudniony będzie też legalny eksport.

Więcej: www.pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum