Firmy farmaceutyczne ujawniły korzyści lekarzy

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 03 lipca 2016 19:09

Jedynie 22 proc. lekarzy zgodziło się na publikację danych o korzyściach uzyskanych od firm farmaceutycznych. Średnia wartość świadczenia w tej kategorii to 2772 zł.

Jedynie 22 proc. lekarzy zgodziło się na publikację danych. Fot. PTWP

Zgodnie z Kodeksem, przyjętym w grudniu 2013 roku, 31 innowacyjnych firm farmaceutycznych zrzeszonych w Infarmie, opublikowało raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Dane dotyczą współpracy za 2015 rok.

Łącznie, sygnatariusze Kodeksu na współpracę z osobami i podmiotami z obszaru opieki zdrowotnej wydali w 2015 roku 632 mln zł. Ta kwota dotyczy tylko przypadków, kiedy beneficjenci wyrazili zgodę na upublicznienie tych danych.

Wydatki podzielono na trzy kategorie: świadczenia na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych (przede wszystkim lekarzy, ale też pielęgniarki i farmaceutów), organizacji ochrony zdrowia oraz działalność badawczo rozwojową.

Z zaprezentowanego przez Infarmę podsumowania wynika, że głównym obszarem współpracy jest działalność badawczo-rozwojowa, na którą przeznaczono 395 mln zł (63%). Kwota ta obejmuje wynagrodzenie dla badaczy oraz ośrodków realizujących badania kliniczne.

Około 17 proc. świadczeń pochłonęły wydatki na współpracę z przedstawicielami zawodów medycznych (107,65 mln zł). Pod tym pojęciem kryją się wynagrodzenia dla lekarzy z tytułu usług świadczonych na rzecz firm (39 proc.) oraz działalność edukacyjna (61 proc.).

Zbliżoną kwotę - 129 mln zł (20 proc.) - przekazano trzeciej grupie beneficjentów - organizacjom ochrony zdrowia (towarzystwa naukowe i lekarskie, organizacje pacjentów, placówki medyczne). W tym zakresie wydatki przeznaczono na prowadzenie wykładów, przygotowanie analiz medycznych, udział w radach naukowych i doradczych. W tej kwocie mieszczą się też darowizny - ponad 52 mln zł.

Jeśli chodzi o skłonność obdarowanych w ten sposób osób i instytucji, jedynie 22 proc. lekarzy zgodziło się na publikację danych. Średnia wartość świadczenia w tej kategorii to 2772 zł.

Więcej (w tym link do raportu z danymi): portal rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum