×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Firma ufundowała granty na projekty naukowe. Ważny krok w lepszym zrozumieniu raka trzustki

Autor: oprac. LJ • Źródło: Rynek Zdrowia28 lutego 2023 18:15

Firma Servier ufundowała granty w wysokości 150 tys. zł na dwa projekty związane z rakiem trzustki, w ramach konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub.

Firma ufundowała granty na projekty naukowe. Ważny krok w lepszym zrozumieniu raka trzustki
Laureatami konkursu grantowego są dwa ośrodki. Na projekty otrzymają łącznie 150 tys. zł Fot. Servier
 • Znamy laureatów konkursu grantowego na realizację projektów mających poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki
 • Laureatami zostały dwa ośrodki. Fundatorem Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE
 • Zwycięskie projekty są ważnym krokiem w lepszym zrozumieniu raka trzustki - ocenia prof. Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Nagrodzono dwa projekty

28 lutego ogłoszone zostały wyniki konkursu grantowego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Laureatami zostały dwa ośrodki:

 • Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk
 • Klinika Onkologii i Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Zwycięskie projekty będą mogły być zrealizowane dzięki środkom finansowym przekazanym przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE.

Komisja konkursowa oceniała zgłaszane prace w pięciu kryteriach:

 • 1) nowatorskie podejście;
 • 2) wykonalność projektu;
 • 3) możliwość wdrożenia projektu do praktyki;
 • 4) doświadczenie zespołu badawczego;
 • 5) poprawność kosztorysu.

W konkursie mogli wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentem z rakiem trzustki.

Maksymalną ilość punktów uzyskał projekt "Platforma testowania nowych kombinacji leków antynowotworowych w hodowlach organoidowych raka trzustki od polskich pacjentów".

Organoidy są zaawansowanym modelem biologicznym in vitro, który opiera się na hodowli, namnażaniu i przechowywaniu żywych fragmentów guzów i zdrowego marginesu tkankowego, uzyskanych od pacjentów onkologicznych przy resekcji bądź biopsji.

Projekt będzie realizowany przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk, który na ten cel otrzymał grant w wysokości 100 tys. na realizację projektu w 2023 roku.

Drugie miejsce zajął projekt "Ocena radiologicznych oraz klinicznych czynników prognostycznych i predykcyjnych u chorych z przerzutowym gruczolakiem trzustki".

Będzie on realizowany przez Klinikę Onkologii i Radioterapii, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 50 tysięcy na realizację tego projektu w 2023 roku.

To pierwsza z trzech zaplanowanych edycji konkursu grantowego

Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych nowotworów złośliwych, z którymi mierzą się pacjenci oraz lekarze. Rak trzustki jest coraz częściej diagnozowaną chorobą – każdego roku w Polsce wykrywanych jest ok. 4 tys. przypadków.

Dziś niestety liczba zachorowań na raka trzustki równa się prawie liczbie zgonów. Rak trzustki należy do nowotworów o najwyższej śmiertelności - 5. letni wskaźnik przeżycia wynosi w Polsce tylko 6-7 procent, a rok od postawienia diagnozy przeżywa tylko 25 proc. chorych. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności na terapię.

- Zwycięskie projekty są ważnym krokiem w lepszym zrozumieniu raka trzustki. Z jednej strony stwarzają szansę na przewidywanie skuteczności terapii korzystając z modelu organoidowego, z drugiej strony być może pozwolą zidentyfikować różnice w skuteczności terapii w zależności od cech radiologicznych zmiany, tym samym budując czynnik predykcyjny ułatwiający dobór terapii do konkretnych chorych - podkreśla współtwórca i organizator konkursu, prof. Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Tegoroczna edycja konkursu grantowego jest pierwszą z trzech przez nas zaplanowanych. Łącznie w trzech transzach, przez trzy kolejne lata nasza firma planuje przekazać Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu kwotę w wysokości 450 tys. zł na realizację projektów proponujących innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z rakiem trzustki -  podkreślała Joanna Drewla, dyrektor generalna firmy Servier Polska.

Uroczystość ogłoszenia laureatów i symbolicznego wręczenia grantów odbyła się w siedzibie Agencji Badań Medycznych.

Wzięli w niej udział: prof. Piotr Rutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i organizator grantu, prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych oraz Joanna Drewla, Dyrektor Generalna firmy Servier Polska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze