Firma biotechnologiczna otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu. Będą badać leki onkologiczne i terapię postcovidową

Autor: oprac. LJ • Źródło: Medicofarma Biotech09 sierpnia 2021 13:00

Biotechnologiczna spółka Medicofarma Biotech otworzyła w Poznaniu laboratorium, w którym będzie prowadzić prace badawczo-rozwojowe nad lekami onkologicznymi i terapią postcovidową.

Firma biotechnologiczna otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu. Będą badać leki onkologiczne i terapię postcovidową
Celem badań spółki biotechnologicznej są terapie onkologiczne oraz rehabilitacja postcovicowa Fot. AdobeStock
  • Medicofarma Biotech otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu
  • Spółka działa w kooperacji z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
  • Podmioty wprowadziły na rynek pierwszy polski test genetyczny na SARS-CoV-2

Spółka biotechnologiczna otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu

W ramach Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu realizowane będą projekty w obszarze terapii nowotworów oraz rehabilitacji postcovidowej.

W skład zespołu badawczego Centrum B+R wchodzą doświadczeni badacze, w tym dr hab. Katarzyna Rolle, kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej w IChB PAN.

Naukowiec była również członkiem ​​Wirusowej Grupy Wsparcia, która opracowała pierwszy polski test diagnostyczny na wykrycie koronawirusa.

Przetestują nowe cząsteczki o wysokim potencjale

Do tej pory spółka zdecydowała się na inwestycję w platformy Cancer Print oraz Breast/Ovary RNA Therapy, ale w planach jest testowanie kolejnych modeli badawczych. 

Ponadto w laboratorium będzie prowadzona analiza molekularna maszynerii kontroli epigenetycznej choroby COVID-19. Ma stanowić platformę do dalszych badań, a następnie opatentowania kluczowych cząsteczek, które będą mogły być użyte w tworzeniu strategii terapeutycznych.

- W Centrum wykorzystywane będą nowoczesne technologie, takie jak organoidy czy biodruk 3D żywych tkanek. Następnie testowane będą na nich nowe cząsteczki, które wykazują potencjał terapeutyczny. Naszym celem jest wyodrębnienie i przebadanie tych, które finalnie przyczynią się do poprawy jakości życia i zdrowia pacjentów - tłumaczy dr hab. Katarzyna Rolle.

Cel: terapie onkologiczne oraz rehabilitacja postcovidowa

Medicofarma S.A. od 2017 roku działa w kooperacji z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Efektem współpracy jest wprowadzenie na rynek pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2. Najnowsza generacja testu MediPAN-2G+ FAST COVID daje możliwość wykrywania dwóch specyficznych genów koronawirusa w jednej reakcji w ciągu 1 godziny.

Medicofarma zajęła się realizacją serii pilotażowej, a następnie kompleksową produkcją testów. Nawiązała współpracę wdrożeniową z Instytutem w zakresie wsparcia w opracowywaniu terapii onkologicznych oraz rehabilitacji postcovidowej.

Oferta dla podmiotów zewnętrznych

W Centrum B+R możliwe jest także przeprowadzenie badań analitycznych, preformulacji i szeregu analiz dla podmiotów zewnętrznych. Tym samym spółka poszerza ofertę świadczeń komercyjnych dla branży farmaceutycznej.

Medicofarma Biotech S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych rynku NewConnect.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum