×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Firma Janssen reaguje za zarzuty ministra ws. braku zgody na zmiany w programie lekowym

Autor: oprac. LJ • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Janssen16 lutego 2023 13:10

Ministerstwo Zdrowia: firmy nie wyraziły zgody na zmiany w programie lekowym. Janssen: Zgoda oznaczałaby ryzyko wykluczenia znakomitej większości pacjentów z dostępu do tej terapii.

Firma Janssen reaguje za zarzuty ministra ws. braku zgody na zmiany w programie lekowym
Co dalej z poszerzeniem programu leczenia raka gruczołu krokowego? Fot. ShutterStock
  • Ministerstwo Zdrowia: zmiany w programie leczenia raka gruczołu krokowego nie zostaną wprowadzone na marcowe obwieszczenie z powodu braku zgód firm Astellas oraz Janssen - Cilag
  • Janssen: jeden z nowych zapisów programu dotyczący leku w nowym wskazaniu znacząco różnił się od wnioskowanego w procesie refundacyjnym i w praktyce oznaczał ryzyko wykluczenia znakomitej większości pacjentów z dostępu do tej terapii
  • Firma deklaruje, że jest dostępna dla ministra zdrowia, by osiągnąć porozumienie

Firma deklaruje otwartość na rozmowy

Przedstawiając projekt marcowego obwieszczenia refundacyjnego minister zdrowia poinformował, że niepowodzeniem zakończyła się zmiana programu lekowego B.56. leczenia chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.

- Pomimo przygotowania przez Ministerstwo Zdrowia kompleksowej zmiany programu lekowego wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz klinicystów, zmiany nie zostaną wprowadzone na marcowe obwieszczenie z powodu braku zgód firm Astellas - podmiotu odpowiedzialnego dla leku Xtandi (enzalutamid) oraz Janssen - Cilag – podmiotu odpowiedzialnego dla leku Erleada (apalutamid). Pozyskanie zgód wszystkich stron posiadających decyzje refundacyjne w tym programie jest niezbędnym etapem w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez ministra zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Jedna z firm wydała oświadczenie w tej sprawie.

-  Janssen jest w trakcie procesu refundacyjnego zmierzającego do objęcia leku Erleada (apalutamid) finansowaniem dla chorych z hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami. W ostatnim tygodniu Janssen Polska, podobnie jak inne firmy farmaceutyczne, których produkty dostępne są, lub miały zostać objęte refundacją w ramach programu lekowego B.56, otrzymał – zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej – nową wersję programu do akceptacji - czytamy w oświadczeniu.

"Jeden z nowych zapisów programu dotyczącym leku Erleada w nowym wskazaniu znacząco różnił się od wnioskowanego w procesie refundacyjnym i w praktyce oznaczał ryzyko wykluczenia znakomitej większości pacjentów z dostępu do tej terapii" - dodano.

Dwukrotna propozycja alternatywnych zapisów

Jak informuje firma, w ramach dyskusji z Ministerstwem Zdrowia dwukrotnie zaproponowano alternatywne zapisy kwalifikacji pacjentów do programu.

-  Nasze propozycje zmian były ukierunkowane na umożliwienie praktycznego, realnego dostępu terapii lekiem Erleada chorym z hormonowrażliwym nowotworem gruczołu krokowego z przerzutami. Uwagi konsultowaliśmy ze środowiskiem ekspertów klinicznych, którzy potwierdzili ich zasadność. Opinie te udostępniliśmy także Ministerstwu Zdrowia - oświadcza Janssen.

Dalej czytamy: - Nie zgłosiliśmy uwag do innych modyfikacji w programie lekowym. Potwierdzamy, że program zawiera wiele pozytywnych dla pacjentów zmian dostosowujących zapisy do wytycznych klinicznych, jak i poszerzanie go o nowe innowacyjne terapie. Dodatkowo informujemy, że wyraziliśmy także zgodę na przeniesienie leku Zytiga (octan abirateronu) do katalogu chemioterapii, co znacząco zwiększy dostęp pacjentów do tego leczenia.

Firma deklaruje, że jest dostępna dla ministra zdrowia, by "osiągnąć porozumienie i wprowadzić jak najszybciej oczekiwane przez pacjentów zmiany lekowe w programie leczenia chorych na raka gruczołu krokowego".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze