Fiasko rozmów resortu z branżą zielarsko-medyczną

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 16:02

Kolejne rozmowy Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami branży zielarsko-medycznej nie przyniosły rezultatu.

Nadal nierozwiązaną pozostaje kwestia finalnej wersji kryteriów dla wykazu produktów leczniczych dostępnych w sklepach zielarsko-medycznych, a także wykazu dla sklepów ogólnodostępnych. Przedstawiciele branży wyjaśniają, że urzędnicy MZ powrócili do swojego stanowiska sprzed protestu, łamiąc tym samym – jak to oceniają – obietnice minister zdrowia Ewy Kopacz.

Ministerstwo zdecydowało o przywróceniu na listę substancji czynnych dostępnych w sprzedaży kilku spośród proponowanych 85 preparatów. W ocenie zainteresowanych nie zmienia to sytuacji pacjentów i branży.

Branża zielarsko-medyczna porozumiała się z borykającą się z podobnymi problemami branżą punktów aptecznych i ustalono wspólne działania. Jak twierdzą przedstawiciele obu grup, „wobec takiego stanowiska MZ i złamania wcześniejszych ustaleń bardzo prawdopodobny jest kolejny protest, tym razem dwóch środowisk i okupacja Ministerstwa Zdrowia”.

W dalszym ciągu w sklepach zielarsko-medycznych nie będzie można kupić większości podstawowych substancji, witamin i minerałów, które są powszechnie dostępne (a tym samym bezpieczne) jako suplementy diety.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum