×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Federacja Konsumentów obala mit o polskiej lekomanii

Autor: Gazeta Wyborcza.Biz/Rynek Zdrowia28 grudnia 2015 10:11

Federacja Konsumentów protestuje przeciwko nazywaniu Polaków lekomanami i zwraca uwagę, że polscy konsumenci dość rozsądnie podchodzą do zakupów leków bez recepty.

Federacja Konsumentów obala mit o polskiej lekomanii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma zajmująca się analizą danych z rynku farmaceutycznego PharmaExpert ogłosiła, że według jej wyliczeń w tym roku wartość całego rynku farmaceutycznego wzrośnie o ponad 5 proc., do niemal 30 mld zł. Oznacza to, że rocznie kupujemy ok. 700 mln opakowań leków bez recepty, przede wszystkim na ból głowy i przeziębienie.

Z kolei Federacja Konsumentów, która opublikowała raport "Leki bez recepty"podkreśla, że wprawdzie Polacy są w czołówce europejskiej pod względem zakupu leków i samoleczenia, jednak z drugiej strony "polscy konsumenci dość rozsądnie podchodzą do zakupów leków bez recepty”.

Jak wynika z badań, Polacy wcale tak często nie kupują leków - 32,3 proc. robi to raz na miesiąc, 24,8 proc. raz na trzy miesiące, a 22 proc. rzadziej niż raz na trzy miesiące. Tylko 13,7 proc. kupuje je raz na dwa tygodnie, 7,1 proc. raz w tygodniu.

Aleksander Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów podkreśla, że w jego opinii Polacy nie są lekomanami. To fałszywy mit. Potrzebne są jednak działania edukacyjne, uświadamiające. Pacjenci powinni mieć dostęp do wiedzy, czy dany lek można łączyć z innymi, czy nie wchodzi w interakcje.

Więcej: wyborcza.biz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze