"Farmacja jest na absolutnej fali wznoszącej. Bądźmy jak farmaceuci"
- Wsparcie ze strony farmaceutów jest bardzo ważne. Powinni stać się członkami zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, w których w tej chwili jest lekarz, pielęgniarka i położna - mówi prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

- Od 1 kwietnia pierwsi pacjenci mają mieć możliwość skorzystania z programu przeglądu lekowego w aptekach w ramach pilotażu
- Farmaceuta będzie miał do czynienia z pacjentem, który bierze bardzo różne leki, zalecane przez lekarzy i sam dokłada sobie w procesie poprawy zdrowia suplementy i leki dostępne bez recepty - oceniła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas
- Moja obserwacja z ostatnich miesięcy pandemii i z tego ostatniego czasu jest taka: farmacja jest na absolutnej fali wznoszącej - dodała
Podstawą systemu jest POZ i opieka farmaceutyczna
- Dokonanie przeglądu z pacjentem to trudna rzecz - mówiła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, podczas przedstawiania informacji o uruchomieniu pilotażu przeglądu lekowego w aptekach.
Jak dodała, farmaceuta będzie miał do czynienia z pacjentem, który bierze bardzo różne leki, zalecane przez lekarzy i sam dokłada sobie w procesie poprawy zdrowia suplementy i leki dostępne bez recepty. - W którymś momencie robi się z tego koktajl, niebezpieczny dla zdrowia pacjenta. Współpraca między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzem rodzinnym a farmaceutą jest niezbędna. Cieszę się, że ruszył taki program, bo pozwala budować współpracę lokalnie - mówiła konsultant.
- Moja obserwacja z ostatnich miesięcy pandemii i z tego ostatniego czasu jest taka: farmacja jest na absolutnej fali wznoszącej. Chciałabym tego pogratulować Państwu, bo często moi kolegom powtarzam: "bądźmy jak farmaceuci". Bierzmy pewne zadania. Nie mówmy, że się nie da, że to jest za trudne i że nie chcemy. Bo to przekłada się na postrzeganie środowiska. A środowisko zapracowało na to, że to postrzeganie jest bardzo dobrze - podkreślała.
Przypomniała, że w tej chwili bardzo dużo dzieje się w systemie ochrony zdrowia. - W podstawowej opiece zdrowotnej też będą zmiany. Wejdzie w nieodległym – mam nadzieję - czasie opieka koordynowana. To przede wszystkim poprawa opieki nad pacjentem chorym przewlekle. Pacjentem, który musi brać dużo leków i być pod szczególnym nadzorem. Wsparcie ze strony farmaceutów będzie bardzo ważne - mówiła profesor.
Wyraziła nadzieję, że staną się oni członkami zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, w których w tej chwili jest lekarz, pielęgniarka i położna.
- Dużo mówi się o odwracaniu piramidy świadczeń, system stoi na głowie. Jest bardzo duży nacisk na opiekę szpitalną, specjalistyczną. Wspólnie powinniśmy zrobić wszystko, żeby ta piramida stanęła na podstawie, a tam jest podstawowa opieka zdrowotna i opieka farmaceutyczna - oceniła prof. Mastalerz-Migas.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)