Farmacja: coraz lepsza sytuacja na rynku pracy

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2014 12:39

52 proc. pracodawców z branży zdrowie oraz 47 proc. z branży farmacja planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2014 roku - wynika z badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot.

Farmacja: coraz lepsza sytuacja na rynku pracy
Kierownicy ds. współpracy z kluczowymi klientami to jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów w branży. Z 21 proc. do 6 proc. zmalała liczba pracodawców branży farmacja, którzy aktualnie zwalniają. 63 proc. pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14 proc. zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej - 14 edycji, które już były bardzo dobre (odpowiednio 58 i 11 proc.).

Jakich specjalistów potrzebują pracodawcy? Z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że pracodawcy rekrutować będą na stanowiska związane ze współpracą, zarówno z klientami, jak i sieciami aptek czy hurtowni. Rozchwytywani będą również eksperci ds. produktów.

- W branży farmaceutycznej i medycznej najbardziej poszukiwani będą doświadczeni kierownicy ds. współpracy z kluczowymi klientami, do współpracy z sieciami aptecznymi oraz hurtowniami, bardzo wysoko wyspecjalizowani specjaliści ds. produktów - osoby, które współpracują z profesorami i decydentami w branży oraz znają się na przetargach szpitalnych i programach lekowych -ocenia Joanna Kuzioła, menedżer Antal Pharma & Medical Devices

Dodaje: - Pracodawcy zatrudniać będą także osoby odpowiedzialne za refundację leków. Rynek się konsoliduje i dlatego współpraca z sieciami nabiera większego znaczenia. Problemy będą mieli przedstawiciele medyczni, gdyż firmy nadal jeszcze likwidują linie biznesowe. Pozostaną tylko najlepsi.

Branże Zdrowie i Farmacja znalazły się w grupie stabilnej, czyli pracodawców, których plany rekrutacyjne na I kw. 2014 znajdują się na podobnym poziomie do tego, który obserwowano w poprzedniej edycji badania Antal Global Snapshot. Pracodawców branży farmacja, którzy deklarują, że mają rekrutację w planach jest więcej o 1 proc., ale liczba tych, którzy aktualnie zwalniają zmalała z 21 do 6 procent. Świadczy to o trwałym rozwoju tej branży.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum