Farmacja. W Pabianicach firma Adamed buduje nowoczesny obiekt produkcyjno-logistyczny

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia05 lipca 2021 19:21

W Pabianicach powstaje jeden z najnowocześniejszych obiektów w polskiej farmacji - Centrum Produkcyjno-Logistyczne firmy Adamed. Pierwszy etap inwestycji osiągnął półmetek.

Farmacja. W Pabianicach firma Adamed buduje nowoczesny obiekt produkcyjno-logistyczny
Trwa budowa Centrum Produkcyjno-Logistycznego firmy Adamed; Fot. Anna Liminowicz
  • Koszt budowanego w Pabianicach Centrum Produkcyjno-Logistycznego firmy Adamed jest szacowany jest 300 mln zł
  • Dzięki tej inwestycji Adamed będzie mógł podwoić produkcję swoich leków
  • Od 2001 r. ta firma farmaceutyczno-biotechnologiczna przeznaczyła na inwestycje i działalność badawczo-rozwojową 1,7 mld zł

Koszt budowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej Adamed jest szacowany jest 300 mln zł. Inwestycja zakłada zwiększenie mocy i możliwości produkcyjnych oraz zdolności magazynowych, automatyzację i rozwój możliwości pakowania z jednoczesnym unowocześnieniem tych procesów.

Zawisła symboliczna wiecha

- Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie najwyższego poziomu robotyzacji w Polsce wśród firm farmaceutycznych oraz zwiększenie zdolności centrum produkcyjnego - z 2 mld tabletek produkowanych w 2020 roku do 4 mld w 2027 roku - podaje Adamed.

W poniedziałek, 5 lipca na jednej ze ścian Centrum Produkcyjno-Logistycznego (CPL) w Pabianicach zawisła symboliczna wiecha, co oznacza zakończenie jednego z ważnych etapów inwestycji. Na uroczystość obecni byli, między innymi: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, starosta pabianicki Krzysztof Habura oraz prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

- Dzięki tej inwestycji Adamed będzie mógł podwoić swoje dotychczasowe moce produkcyjne. Wprowadzone usprawnienia (m.in. w zakresie pakowania, magazynowania oraz kontroli jakości wytwarzanych leków) pozwolą na efektywny i skuteczny proces planowania operacji, co przełoży się na standaryzację procesów jakościowych, wytwarzania i logistyki - podaje spółka w komunikacie prasowym.

Najnowsze technologie

Centrum Produkcyjno-Logistyczne Adamedu będzie również bardziej nowoczesne, dzięki zastosowanym najnowszym technologiom upraszczania, automatyzacji i robotyzacji. Będą to m.in. narzędzia „chmurowe” w celu szybkiej reakcji łańcucha dostaw na zmiany rynkowe, autonomiczne lub półautonomiczne linie do przygotowania prób do badań produktów, inteligentne systemy zarządzania magazynem i infrastrukturą obiektu oraz roboty do paletyzacji.

Od 2001 r. Adamed przeznaczył na inwestycje i działalność badawczo-rozwojową 1,7 mld zł, a w ostatnich latach inwestycje na terenie Polski wynosiły średnio 130 mln zł rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum