×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Farmaceuta zakwalifikuje i zaszczepi na grypę. Sejm właśnie zdecydował

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia17 listopada 2021 19:30

Posłowie głosowali nad senackimi poprawkami do ustawy o świadczeniach. Farmaceuci będą mogli kwalifikować do szczepień przeciwko grypie i je wykonywać. Takie uprawienia mają już w przypadku szczepień na covid-19.

Farmaceuta zakwalifikuje i zaszczepi na grypę. Sejm właśnie zdecydował
Farmaceuta będzie mógl teraz zaszczepić również przeciwko grypie (fot. ShutterStock)
  • Posłowie przyjęli przepisy, dzięki którym farmaceuci mogą kwalifikować i szczepić przeciwko grypie osoby dorosłe
  • Kwalifikować i/ lub szczepić mogą ci farmaceuci, którzy przeszli certyfikowane szkolenia
  • W 2019 r. szczepienia przeciw grypie były oferowane w aptekach w 40 proc. europejskich krajów, a w 17 proc. krajów dostępne były również inne szczepienia

17 listopada wieczorem posłowie głosowali senackie poprawki do ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Przepisy rozszerzają krąg przedstawicieli medycznych, którzy będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie. Wśród uprawnionych są m.in. farmaceuci.

Zgodnie z nowymi przepisami:

art. 17 ust. 6. Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający określone kwalifikacje.

art. 19 ust. 5a i 5b:
5a. Wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego jest poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia, które przeprowadza lekarz, a które w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić również felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.

5b. Wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić także lekarz dentysta, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz diagnosta laboratoryjny.

Jeszcze przed głosowaniem, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy skomentował na Twitterze:

"Sejmowa Komisja Zdrowia jednomyślnie rekomenduję przyjęcie poprawki Senatu, która rozszerza katalog zawodów kwalifikujących i wykonujących szczepienia p/grypie. Liczymy, że posłowie pochylą się nad ustawą jeszcze jutro, co pozwoli na wdrożenia rozwiązań jeszcze w tym roku".

Zaczęło się od szczepień przeciwko covid-19

Zmiany, o które postulowało środowisko farmaceutów, polegające na włączeniu ich w działania profilaktyki szczepień ochronnych, po latach dyskusji przybrały na sile w trakcie walki z pandemią covid-19.

Wsparcie systemu szczepień przez innych niż lekarze przedstawicieli zawodów medycznych, stało się koniecznością.

28 maja, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, do art. 86 Prawa farmaceutycznego, dodano ustęp, na mocy którego farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia w aptekach przeciwko COVID-19. Dzień później ustawa weszła w życie.

Kwalifikować i/ lub szczepić mogą ci farmaceuci, którzy przeszli certyfikowane szkolenia.

Szczepienie przeciwko grypie w aptece to już europejski standard

W Europie szczepienia w aptekach są realizowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Grecji, Irlandii, Danii, Norwegii i Szwajcarii. Poza Europą, farmaceuci szczepią w aptekach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

We Włoszech, Holandii, Szwecji, Finlandii i Estonii szczepienia mogą odbywać się w aptece i wykonują je inni wykwalifikowani pracownicy ochrony zdrowia (najczęściej pielęgniarki), którzy dyżurują w określonych godzinach.

Choć modele wprowadzania szczepień do aptek różniły się w zależności od kraju, efekt jest wspólny: zwiększenie liczby zaszczepionych osób.

Jednym z najczęściej wykonywanym szczepieniem w aptece jest immunizacja przeciwko grypie.

W 2019 r. szczepienia przeciw grypie były oferowane w aptekach w 40 proc. europejskich krajów, a w 17 proc. krajów dostępne były również inne szczepienia. Na świecie szczepienia przeciw grypie można wykonać w aptekach w 24 krajach spośród 74 analizowanych - wynika z raportu "Szczepienia przeciw grypie w aptekach" Fundacji Nadzieja dla Zdrowa 2020.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach. Farmaceuta zaszczepi, a mógłby jeszcze zakwalifikować i wystawić receptę

Za kilka tygodni szczepienia przeciw grypie w aptekach? Resort zdrowia planuje zmiany ustawowe

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze