Farmaceuta przyszłości: sprzedawca leków czy zarządca potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji?
Do aptek wejdą usługi opieki farmaceutycznej, w tym również te finansowane przez NFZ. O niezbędnej roli farmaceuty w procesie diagnostyczno- terapeutycznym pacjenta porozmawiamy podczas HCC 2023.

- Apteki powinny pełnić rolę centrów usług farmaceutycznych – przypomina Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
- Przez bardzo wiele lat rola farmaceutów i aptek ogólnodostępnych była ograniczana do roli dystrybucyjnej. Dzisiaj rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia rośnie
- Do aptek będą wchodzi kolejne serwisy z zakresu opieki farmaceutycznej
- O farmaceucie przyszłości, jego roli i znaczeniu będziemy rozmawiać podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 i 10 marca w Katowicach -
ZAREJESTRUJ SIĘ
Farmaceuta przyszłości
Przez bardzo wiele lat rola farmaceutów i aptek ogólnodostępnych była ograniczana do roli dystrybucyjnej. Dzisiaj rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia rośnie. Ta grupa doskonale sprawdziła się w czasie pandemii COVID-19, jest otwarta na pacjentów i włączona w system szczepień. Farmaceuci uzyskali już uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i grypie. Czas na kolejne uprawnienia.
Do aptek będą wchodzi kolejne serwisy z zakresu opieki farmaceutycznej.
Obecnie Naczelna Izba Aptekarska prowadzi webinary na temat usługi „Nowy lek”. Kolejną usługą świadczoną w aptece może być serwis „drobne dolegliwości”. Zakończył się pilotaż przeglądów lekowych, które mogą stać się pierwszym świadczeniem gwarantowanym finansowanym przez NFZ.
Zgodnie z przyjętą strategią Ministerstwa Zdrowia, będzie prowadzona praca nad kolejnymi usługami. - Usług, które wydają się być efektywne klinicznie i kosztowo dla pacjenta i które mogłyby być finansowane ze środków publicznych, jest jeszcze kilka – zapowiada Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.
Tak dzieje się w innych krajach. - Z doświadczeń krajów europejskich i nie tylko jasno wynika, że nowe rozwiązania w aptekach to oszczędności finansowe. Na serwisach sprawowanych przez farmaceutę korzysta także pacjent. Apteki powinny pełnić rolę centrów usług farmaceutycznych – postuluje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Jedną z usług jest przegląd lekowy. W ramach świadczenia farmaceuta przede wszystkim dokonuje przeglądu leków i suplementów przyjmowanych przez pacjenta wraz z oceną farmakoterapii. Dzięki temu może wychwycić polipragmazję, interakcje międzylekowe lub lek-suplement. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, kontaktuje się z lekarzem odpowiedzialnym za wystawianie recept dla danego pacjenta. Wymaga to zatem współpracy środowisk medycznych.
Niewiadomą na dziś jest, kto będzie świadczyć przeglądy lekowe finansowane przez NFZ. Czy każdy farmaceuta uprawniony do wykonywania zawodu farmaceuty może sprawować opiekę farmaceutyczną czy wymagane będą dodatkowe kursy kwalifikacyjne.
Farmaceuci powinni być też włączani w działania edukacyjne i profilaktyczne. Są doskonale przygotowani do podejmowania nowych zadań i chcą być mocniej zaangażowani w system.
O roli farmaceuty podczas HCC 2023
O farmaceucie przyszłości: sprzedawca leków czy zarządca potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji, będziemy rozmawiać podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 i 10 marca w Katowicach - ZAREJESTRUJ SIĘ.
Panel pod tytułem „Farmaceuta przyszłości: sprzedawca leków czy zarządca potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji?” odbędzie się 10 marca 2023 w godzinach 13:00-14:00. Debatę będzie można śledzić online, ale również na miejscu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Porozmawiamy o tym, jakie jeszcze usługi będą mogły być oferowane pacjentom w aptekach, czy do wykonywania przeglądu lekowego potrzebne są dodatkowe szkolenia, jak powinna wyglądać współpraca na linii: lekarz – farmaceuta – pacjent. Chcemy pokazać niezbędną rolę farmaceuty w procesie diagnostyczno- terapeutycznym pacjenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)