Farmaceuta aresztowany i bez pozwolenia na prowadzenie apteki. Pomagał przy metamfetaminie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP28 czerwca 2022 11:20

71-latek jest tymczasowo aresztowany. Cofnięto mu także zezwolenie na prowadzenie apteki. Prokuratura: miał pełną świadomość, że produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy.

Farmaceuta aresztowany i bez pozwolenia na prowadzenie apteki. Pomagał przy metamfetaminie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • 71-letni farmaceuta z Wrocławia został oskarżony o pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy
  • Zdaniem śledczych z przekazanych przez Ferdynanda G. leków można było wytworzyć ponad 37 kilogramów narkotyków
  • Mogły byc warte ponad 11 milionów złotych. Jest akt oskarżenia

Prokuratura: oskarżony wiedział, co przekazuje

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Ferdynandowi G., któremu zarzucono pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy.

- Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki oraz kierownikiem punktu aptecznego, miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie Cirrus Duo oraz Cirrus. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metamfetaminę. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów - powiedziała prokurator.
- Oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia - twierdzi prokuratura.

Przekazał tabletki warte prawie milion zł

Według ustaleń śledczych, farmaceuta przekazał 938 tys. 222 sztuki tabletek o łącznej wartości nie mniejszej niż 938 tys. 222 zł. Z leków - jak wyliczyli śledczy - można było wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11,8 mln zł.

- Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oskarżonego oraz okoliczności towarzyszące przestępstwu między innymi chodzi o osobę, której przekazywał leki i produkty. Wreszcie z powodu ilości przekazywanych leków i produktów oraz sposobu przekazywania, polegającego na obrocie bezdokumentowym, niefiskalnym i bezrecepturowym, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia - powiedziała prokurator.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum