×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Farmaceuci szpitalni i kliniczni otrzymają nowe uprawnienia, tak wynika z projektu ustawy

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: Milena Motyl/ Rynek Zdrowia   • 16 października 2019 09:50

Projektowana ustawa o zawodzie farmaceuty nadaje mu uprawnienia do sprawowania nadzoru nad gospodarką produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi nie tylko w aptekach szpitalnych, ale również na oddziałach szpitalnych. Projekt ustawy wyraźnie określa zadania zawodowe farmaceutów zatrudnionych w szpitalach.

Farmaceuci szpitalni i kliniczni otrzymają nowe uprawnienia, tak wynika z projektu ustawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska jest dopiero na początku drogi, jeżeli chodzi o angażowanie farmaceutów klinicznych w terapię szpitalną, wspomaganie przez nich pracy lekarzy na oddziałach. Wzorując się na krajach zachodnich musimy zrobić krok do przodu - przekonuje prof. Jacek Sapa z Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Krakowie.

- Rolą farmaceuty klinicznego jest rozwiązywanie problemów lekowych związanych ze stosowaniem leków, a także indywidualizacja konkretnej terapii pacjenta w szpitalu - mówił prof. Jacek Sapa z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wypowiadał się na ten temat podczas niedawnych (wrzesień 2019 r.) obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

Podkreślił, że nie należy mylić farmaceutów szpitalnych z farmaceutami klinicznymi, gdyż ci pierwsi mają inne cele do realizacji w aptece szpitalnej, natomiast farmaceuta kliniczny wspomaga pracę lekarza na oddziałach.

- Taki model działa z powodzeniem w wielu krajach europejskich. Mam nadzieję, że zostanie doceniony i będzie się u nas rozwijał - mówił profesor.

Jak zaznacza Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU) i w Polsce rola farmaceutów w szpitalach już została zauważona, o czym świadczą słowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego. - Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wzmacnia znacznie rolę farmaceutów, również tych zatrudnionych w szpitalach - wskazał wiceminister 2 października br. w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33546).

Farmaceuta będzie m.in. brał udział w racjonalizacji farmakoterapii, w tym udział w pracach komitetu terapeutycznego oraz innych zespołów powołanych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą; będzie uczestniczył w badaniach klinicznych, w tym w badaniach prowadzonych w szpitalu jako członek zespołu badawczego; będzie sprawował nadzór nad gospodarką produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi w szpitalu.

- Większe możliwości i uprawnienia oraz ich rozpropagowanie i rozpowszechnienie, powinny przyczynić się do zwiększenia roli farmaceutów szpitalnych, co może przynieść m. in. korzyści ekonomiczne oraz wnieść element innowacyjności w prowadzonej farmakoterapii. Wzmocnienie pozycji farmaceuty powinno zmniejszyć zjawisko występowania nieprawidłowości w zakresie realizacji usług farmaceutycznych oraz pozostałych zadań aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej, jak również organizacji gospodarki lekami - podał wiceminister Maciej Miłkowski.

Pełny tekst: czytaj w portalu rynekaptek.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum