Farmaceuci: pacjenci wykupują leki na zapas. "Złote żniwa" producentów suplementów diety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 09:58

Z aptek znikają środki przeciwbólowe, przeciwwirusowe i suplementy diety. A w hurtowniach zaczyna brakować leków - informuje w środę (18 marca) Rzeczpospolita.

Powszechnie kupowane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwkaszlowe Fot. PTWP

Jak podaje gazeta, choć pierwszy szał zakupów spożywczych nieco minął, kolejki do aptek rosną. Wychodzące na ulicę "ogonki", w których ludzie ustawiają się w odstępach ok. 1,5-metrowych to codzienny widok na warszawskich osiedlach. Również przed placówkami całodobowymi.

Farmaceuci wskazują, że ludzie robią zapasy równie niepotrzebne jak te spożywcze. Apteki nie przestaną działać, ale - w przeciwieństwie do ryżu czy makaronu - mogą wystąpić okresowe braki w dostępie do farmaceutyków.

Jak zauważają, powszechnie kupowane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwkaszlowe. W ich ocenie reklama leków przynosi niechlubne żniwo. Manipulowani nią odbiorcy niesłusznie zakładają, że koronawirusa da się zwalczyć np. preparatami bez recepty z lekiem przeciwko wirusowi opryszczki lub witaminą C.

Równie popularny wśród obawiających się zakażenia jest cynk i preparaty na bazie rutyny. Aptekarze przyznają, że producenci suplementów mają teraz złote żniwa. Hurtownie nie nadążają z dowozem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum