Farmaceuci: by ograniczyć wywóz leków za granicę, potrzeba więcej kontrolerów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2018 10:03

Aby wygrać z procederem nielegalnego wywozu leków za granicę, trzeba wzmocnić obszar kontroli sprawowanej przez inspektorów farmaceutycznych. A tych jest w Polsce około 130, z czego wielu zbliża się do wieku emerytalnego - przypomina "Rzeczpospolita".

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

W niektórych województwach za kontrolę kilkudziesięciu tysięcy aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych odpowiadają pojedyncze osoby. W Lubuskiem obsadzone są zaledwie trzy etaty inspektorskie razem z wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym, który także jeździ na kontrole.

Nawet jednak 14 inspektorów na Mazowszu i 15 na Śląsku nie wystarczy, by skontrolować choć promil podmiotów uprawnionych do obrotu lekami - zauważa "Rzeczpospolita". Te wydawane bez recepty mogą bowiem sprzedawać stacje benzynowe i ogólnodostępne sklepy, a tych w Polsce jest ponad 360 tys.

Niedostatek inspektorów rzecznik GIF Paweł Trzciński tłumaczy zarobkami nieadekwatnymi do kwalifikacji. Żeby zostać inspektorem farmaceutycznym, trzeba być magistrem farmacji z uprawnieniami kierownika apteki. Zarobki inspektora kształtują się od 2,9 tys. zł brutto w jednym z południowych województw do 4,9 tys. zł brutto w woj. mazowieckim. To mniej niż połowa sumy, którą dostaje kierownik apteki.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum