Farmaceuci boją się konkurencji ze strony aptek sieciowych

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2014 15:49

Pacjenci będą częściej pytać o tańsze zamienniki, ograniczą wykup nie tylko leków, ale i innych produktów dostępnych w aptece. Wśród aptekarzy narastają również obawy przed konkurencją ze strony aptek sieciowych - wynika z badania "Barometr Nastrojów Farmaceutów Neuca 2013" przeprowadzonego przez firmę badawczą PBS.

Farmaceuci boją się konkurencji ze strony aptek sieciowych

Z badania wynika, że większość aptekarzy (w tym roku 74%, w ub. r. 78%) uważa, że prowadzenie apteki jest trudniejsze niż w roku poprzednim. Blisko 7 na 10 z nich jest przekonanych, że opłacalność prowadzenia apteki jeszcze spadnie.

Z perspektyw rozwoju dla aptek zadowolony jest jedynie co dziesiąty ankietowany (to o połowę mniej niż w ub. r.). Odsetek niezadowolonych zaś wzrósł z 48% do 60%. 68% badanych nie zrealizowało w 2013 roku żadnej inwestycji.

Farmaceutom coraz trudniej jest prowadzić niezależną aptekę. Jeśli ich sytuacja finansowa będzie się dalej pogarszać, redukcję zatrudnienia w aptece zakłada aż połowa (51%) ankietowanych (39% w ub. roku). 41% sięgnie po oszczędności. Z 24% do 36% wzrósł zaś odsetek aptekarzy, którzy będą zmuszeni do zamknięcia apteki. Połowa ankietowanych rozważa w takiej sytuacji podjęcie wspólnych działań z innymi aptekami nienależącymi do sieci.

- Pesymistyczne nastroje wynikają z tego, że niezależni aptekarze widzą, że nie tylko nie mają szans na rozwój, ale i coraz trudniej jest im po prostu utrzymać się na rynku - podsumowuje Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. Część z nich myśli o tym, jak przetrwać, ale są i tacy, którzy poważnie rozważają, czy się nie wycofać i zamknąć apteki.

95% respondentów twierdzi, że aptekom niezależnym trudno jest konkurować z aptekami sieciowymi. Wśród aptekarzy narastają obawy przed konkurencją ich strony - aż 86% respondentów uważa, że konkurencja ta będzie się nasilać (79% było tego zdania w ub. r.). Według 88% badanych apteki konkurować będą głównie cenami leków bez recepty i suplementów diety.

Aptekarzom nie będą sprzyjać również zachowania pacjentów - blisko połowa respondentów (49%) jest bowiem zdania, że pacjenci będą ograniczać zakupy leków bez recepty.

Po blisko dwóch latach funkcjonowania nowej ustawy 25% ankietowanych ocenia ją jako korzystną, jednak ponad dwa razy więcej aptekarzy (57%) uważa, że wpływa ona niekorzystnie na funkcjonowanie ich aptek.

- Drobnym właścicielom aptek doskwiera także nierówność wobec prawa. Gdy sieci dysponujące kancelariami prawnymi łamią prawo dotyczące np. zakazu reklamy i często uchodzi im to bezkarnie lub sprawy toczą się latami, drobni właściciele, w obawie przed karami i restrykcjami, skrupulatnie dostosowują się do obowiązujących przepisów - zauważa Stanisław Piechula.

- Jeżeli ustawodawca nie zapewni drobnym właścicielom aptek jakiegoś parasola ochronnego, to obecny wyścig pomiędzy sieciami aptek o przejęcie jak największego kawałka rynku aptecznego nie skończy się dla aptekarzy dobrze i w najbliższych latach na rynku aptecznym będą dominowały sieci aptek, oczekujące na sprzedanie się jeszcze większej sieci europejskiej - mówi Stanisław Piechula.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum