×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

FDA zatwierdziła ważny lek na objawy Alzheimera. To pierwsza opcja leczenia dla tego wskazania

Autor: oprac. KM • Źródło: Agencja ds. Żywności i Leków24 maja 2023 06:30

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła doustne tabletki Rexulti (brekspiprazol) do leczenia pobudzenia związanego z demencją spowodowaną chorobą Alzheimera. Jest to pierwsza opcja leczenia zatwierdzona przez FDA dla tego wskazania.

FDA zatwierdziła ważny lek na objawy Alzheimera. To pierwsza opcja leczenia dla tego wskazania
Rexulti zatwierdzono do leczenia pobudzenia związanego z demencją spowodowaną chorobą Alzheimera. Fot. Shutterstock
  • FDA zatwierdziła doustne tabletki Rexulti (brekspiprazol) jako pierwszą opcję leczenia pobudzenia związanego z demencją spowodowaną chorobą Alzheimera.
  • Skuteczność leku Rexulti w tym wskazaniu została potwierdzona w badaniach klinicznych, gdzie pacjenci otrzymywali dawki 1-3 mg leku
  • Zalecane dawki są już ustalone. Lek otrzymał oznaczenie tzw. szybkiej ścieżki, by mógł szybciej uzyskać niezbędne zezwolenia i trafić do pacjentów

Pobudzenie jednym z objawów Alzheimera?

- Pobudzenie jest jednym z najczęstszych i najtrudniejszych aspektów opieki nad pacjentami z otępieniem spowodowanym chorobą Alzheimera. 'Pobudzenie może obejmować objawy od niepokoju i nerwowości po agresję słowną i fizyczną - powiedziała dr Tiffany Farchione, dyrektor Oddziału Psychiatrii w Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

- Te objawy są głównymi przyczynami umieszczania pacjentów w domach opieki lub placówkach opiekuńczych i są związane z przyspieszonym postępem choroby - dodała.

Demencja to poważne i wyniszczające schorzenie neurologiczne charakteryzujące się postępującym upośledzeniem jednej lub większej liczby funkcji poznawczych mózgu. Może znacznie ograniczać zdolność osoby do samodzielnego funkcjonowania. Wielu ludzi z demencją wymaga stałej opieki w domu lub ośrodku.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Jest to nieodwracalne, postępujące zaburzenie mózgu, które dotyka ponad 6,5 miliona Amerykanów. Pacjenci z demencją często doświadczają zaburzeń behawioralnych i psychicznych. Pobudzenie jest jednym z najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych, stresujących i kosztownych aspektów opieki nad pacjentami z objawami behawioralnymi i psychicznymi demencji.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Skuteczność leku Rexulti w leczeniu pobudzenia związanego z otępieniem spowodowanym chorobą Alzheimera została ustalona w dwóch 12-tygodniowych, randomizowanych, podwójnie zaślepionych badaniach kontrolowanych placebo z ustaloną dawką. W tych badaniach pacjenci musieli mieć prawdopodobne rozpoznanie demencji typu Alzheimera, uzyskać wynik między 5 a 22 w teście Mini-Mental State Examination, który służy do wykrywania zaburzeń funkcji poznawczych, oraz wykazywać rodzaj, częstotliwość i nasilenie objawów pobudzenia, które wymagają farmakoterapii. Uczestnicy badania mieściły się w przedziale wiekowym od 51 do 90 lat.

W pierwszym badaniu pacjenci otrzymywali 1 lub 2 mg leku Rexulti, natomiast w drugim badaniu pacjenci otrzymywali 2 lub 3 mg leku Rexulti. W obu badaniach pacjenci otrzymujący dawkę 2 mg lub 3 mg leku Rexulti wykazywali statystycznie i klinicznie istotną poprawę w 12. tygodniu w porównaniu do pacjentów w grupie placebo.

FDA podała schemat dawkowania i skutki uboczne

Zalecana dawka początkowa w leczeniu pobudzenia związanego z otępieniem spowodowanym chorobą Alzheimera wynosi 0,5 mg raz dziennie przez 7 dni. Następnie pacjenci powinni zwiększyć dawkę do 1 mg raz dziennie przez kolejne 7 dni, a od 15. dnia przyjmować 2 mg leku raz dziennie. Zalecana dawka docelowa to 2 mg raz dziennie. Po co najmniej 14 dniach leczenia, w zależności od reakcji na lek i tolerancji leku dawkę można zwiększyć do maksymalnej zalecanej dawki dobowej, która wynosi 3 mg raz dziennie.

Najczęstsze działania niepożądane u pacjentów z pobudzeniem związanym z otępieniem w chorobie Alzheimera to ból głowy, zawroty głowy, infekcje dróg moczowych, zapalenie nosogardzieli oraz zaburzenia snu (senność i bezsenność).

Lek Rexulti otrzymał oznaczenie Fast Track od FDA. Fast Track to proces mający na celu przyspieszenie przeglądu leków przeznaczonych do leczenia poważnych schorzeń i spełniających niezaspokojone potrzeby medyczne. Celem tego procesu jest szybsze dostarczenie ważnych nowych leków pacjentom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze