×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

FDA zatwierdziła pierwszy lek na anemię spowodowaną chorobą nerek

Autor: oprac. KM • Źródło: FDA08 lutego 2023 16:20

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła tabletki Jesduvroq (daprodustat) jako pierwszy środek do doustnego przyjmowania w celu leczenia anemii spowodowanej przewlekłą chorobą nerek u dorosłych, którzy byli dializowani przez co najmniej cztery miesiące.

FDA zatwierdziła pierwszy lek na anemię spowodowaną chorobą nerek
Lek może być stosowany przez dorosłych, którzy byli dializowani przez co najmniej cztery miesiące. Fot. Shutterstock
  • Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła tabletki Jesduvroq (daprodustat) jako pierwszy środek do doustnego przyjmowania w celu leczenia anemii
  • Mowa jest o anemii spowodowanej przewlekłą chorobą nerek u dorosłych, którzy byli dializowani przez co najmniej cztery miesiące
  • FDA podkreśla, że Jesduvroq nie jest zatwierdzony do stosowania u pacjentów, którzy nie są dializowani
  • Inne zatwierdzone przez FDA metody leczenia anemii opierają się na iniekcjach do krwiobiegu lub pod skórę

Doustnie stosowany lek poszerzy możliwości terapii anemii

- Lek do doustnego przyjmowania poszerza możliwości leczenia niedokrwistości - powiedziała Ann Farrell, dyrektor Wydziału Niezłośliwych Chorób Hematologicznych w Centrum Oceny i Badań Leków FDA. - Pokazuje to, jak zaangażowana jest FDA w pomoc w zapewnieniu szeregu opcji terapeutycznych pacjentom z chorobami przewlekłymi. Lekarze pomogą pacjentom wybrać opcję, która będzie dla nich najbardziej odpowiednia.

U osób z przewlekłą chorobą nerek dializowane nerki nie mogą wytwarzać wystarczającej ilości erytropoetyny, co prowadzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Jesduvroq zwiększa stężenie erytropoetyny: skuteczność leku ustalono w randomizowanym badaniu z udziałem 2 964 dializowanych dorosłych. Otrzymywali drogą doustną Jesduvroq lub wstrzykiwaną rekombinowaną ludzką erytropoetynę, co stanowi obecnie standardową metodę leczenia pacjentów z niedokrwistością spowodowaną przewlekłą chorobą nerek. Jesduvroq zwiększał i utrzymywał poziom hemoglobiny w docelowym zakresie 10-11 gramów na decylitr, podobnie jak w przypadku rekombinowanej ludzkiej erytropoetyny.

Jesduvroq jednak może zwiększać ryzyko zakrzepów i ich powikłań, w tym zgonu, zawału serca, udaru mózgu i powstawania zakrzepów krwi w płucach, nogach lub miejscu dostępu do dializy. FDA podała także, że przy przyjmowaniu leku istnieje ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca, pogorszenia wzrostu ciśnienia krwi oraz nadżerek żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Kto nie może stosować leku?

Lek Jesduvroq nie jest zatwierdzony do stosowania u pacjentów z niedokrwistością spowodowaną przewlekłą chorobą nerek, którzy nie są dializowani, ponieważ nie określono bezpieczeństwa stosowania leku w tej populacji.

Najczęstsze działania niepożądane leku Jesduvroq to podwyższone ciśnienie krwi, zakrzepowe zdarzenia naczyniowe, bóle brzucha, zawroty głowy i reakcje alergiczne.

Nie powinno się stosować leku Jesduvroq w przypadku przyjmowania niektórych leków powodujących zwiększenie stężenia leku Jesduvroq lub jeśli pacjent ma nieleczone nadciśnienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum