Ewa Kopacz o szczepionkach przeciwko nowej grypie: jak widać, nie uległam

Autor: TVP info, LJ/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 12:02

Minister zdrowia, Ewa Kopacz podkreśla swoją determinację w walce z lobby farmaceutycznym.

Ewa Kopacz o szczepionkach przeciwko nowej grypie: jak widać, nie uległam
Polski rząd nie odkupi szczepionek przeciwko grypie A/H1N1

Przypomina naciski na rząd w sprawie zakupu szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1.

– Jak widać, nie uległam lobbingowi firm farmaceutycznych. Krytycy powinni bić się w piersi – stwierdziła Ewa Kopacz, w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info.

Jedną z osób, które mocno nadwyrężyły swój autorytet przy okazji sprawy grypowej, jest Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski. Rzecznik wystąpił do prokuratory z żądaniem wszczęcia postępowania w sprawie braku w Polsce dostępu do szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1.

Resort zdrowia brak decyzji w sprawie zakupu szczepionek tłumaczył troską o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów oraz brakiem informacji o efektach niepożądanych stosowania preparatu. Negocjacje z koncernami w tej sprawie trwały kilka tygodni.

– Umowa, którą proponowano do podpisu, przenosiła odpowiedzialność za szczepionkę na ministra – wyjaśniała Ewa Kopacz.

Resort domagał się od producentów szczepionek, by wzięli odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne specyfiku. Domagał się także dopuszczenia do sprzedaży szczepionek w obrocie aptecznym.

Obecnie państwa, które nabyły duże ilości szczepionek, wydając na nie ogromne kwoty, mają problem z ich odsprzedaniem. Polski rząd nie zamierza ich jednak odkupić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum