Europejski Trybunał Sprawiedliwości o rozmieszczeniu aptek

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, AK/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 09:57

Kryteria demograficzne i geograficzne co do rozmieszczenia aptek łamią zasady swobody przedsiębiorczości, ale są od tego wyjątki - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Trybunał rozpatrywał sprawę dotyczącą prawa regionu Asturii w Hiszpanii. Tam właśnie przy wydawaniu pozwoleń na prowadzenie apteki brane są pod uwagę kryteria demograficzne i geograficzne. W tym hiszpańskim regionie preferowane jest, aby osoba otwierająca aptekę miała kwalifikacje zdobyte w Hiszpanii.

Jak pisze o wyroku ETS Dziennik Gazeta Prawna, przesłanki dotyczące gęstości zaludnienia i minimalnej odległości między aptekami stanowią ograniczenie swobody przedsiębiorczości, choć dopuszczalne są wyjątki. Tego rodzaju ograniczenia mogą być usprawiedliwione, jeżeli spełniają cztery wymogi:

• są stosowane w sposób niedyskryminacyjny

• są uzasadnione nadrzędnymi względami interesu ogólnego

• są odpowiednie do zagwarantowania realizacji zamierzonego celu

• nie wykraczają poza to, co niezbędne dla osiągnięcia tego celu.

Przypomnijmy, że powołując się na ten wyrok nasza Naczelna Rada Aptekarska domaga się ograniczenia zakładania nowych aptek poprzez wprowadzenie w ustawie Prawo farmaceutyczne kryteriów demograficznych i geograficznych.

Naczelna Rada Aptekarska domaga się od Ministerstwa Zdrowia, żeby prace nad projektem ustawy Prawo farmaceutyczne oraz nad ustawami reformującymi system refundacji leków ze środków publicznych doprowadziły do ograniczenia zakładania nowych aptek poprzez wprowadzenie kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum