Europejska agencja leków o stosowaniu preparatu Numeta

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 11 września 2013 16:36

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) zaleca zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i opracowanie nowej postaci leku Numeta G13%E oraz wprowadzenie środków ograniczających ryzyko dla Numeta G16%E.

Europejska agencja leków o stosowaniu preparatu Numeta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Powodem podjęcia decyzji jest ryzyko wystąpienia hipermagnezemii (wysoki poziom magnezu we krwi). Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Numeta G13%E, podawanego wcześniakom, pozostanie zawieszone do czasu udostępnienia nowej postaci leku.

W przypadku preparatu do żywienia pozajelitowego, Numeta G16%E, stosowanego u dzieci urodzonych o czasie i dzieci do drugiego roku życia, PRAC jest zdania, że stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny, o ile przedstawiciele zawodów medycznych monitorują poziomy magnezu we krwi pacjentów przed podaniem preparatu i w odpowiednich odstępach w trakcie jego podawania, zgodnie z normalną praktyką kliniczną oraz potrzebami klinicznymi danego pacjenta.

U pacjentów z podwyższonym poziomem magnezu we krwi lub zidentyfikowanymi objawami hipermagnezemii  stosowanie preparatu Numeta G16%E powinno zostać przerwane lub należy zmniejszyć szybkość wlewu.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum