Europejska Agencja Leków ws. ryzyka stosowania tetrazepamu

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 07 maja 2013 18:17

Instytucje oceniające produkty lecznicze w krajach europejskich zawieszają dopuszczanie do obrotu specyfików zawierających tetrazepam z powodu ryzyka występowania działań niepożądanych.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych informuje, że grupa koordynująca ds. procedur wzajemnego uznania dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh), działająca w ramach Europejskiej Agencji Leków, przyjęła zalecenie Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) o zawieszeniu pozwoleń na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających tetrazepam.

Tetrazepam dostępny jest także w Polsce - zawierają go produkty Miozepam, Myolastan, Myopam i Tetraratio. Jest stosowany w objawowym leczeniu stanów związanych ze wzmożonym i bolesnym napięciem mięśni szkieletowych oraz w przykurczach mięśniowych.

Stanowisko o zawieszeniu tetrazepamu oparte zostało na ocenie danych na temat ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji skórnych.

Decyzja o zawieszeniu pozwoleń na dopuszczenie do obrotu może zostać zmieniona, jeżeli podmioty odpowiedzialne przedstawią dane wskazujące na konkretną grupę pacjentów, dla których korzyści ze stosowania produktów leczniczych zawierających tetrazepam przewyższają ryzyko. Pacjenci, którzy stosują tetrazepam powinny zwrócić się do lekarzy sprawujących nad nimi opiekę, w celu ustalenia dalszego leczenia.

Stanowisko Grupy Koordynującej (CMDh) zostało  skierowane do Komisji Europejskiej, która podejmie prawnie wiążącą decyzję w tej sprawie.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum