Europejska Agencja Leków: ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 20:10

Ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, jakie wiążą się z występowaniem w niektórych lekach z metforminą niewielkiej ilości NDMA - podała w środę (4 grudnia) Europejska Agencja Leków.

Europejska Agencja Leków: ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie...
Fot. PTWP

Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków, które od lat 50. stosuje się w leczeniu cukrzycy. Według danych resortu zdrowia, w Polsce leczonych nią jest 2,3 mln pacjentów. Ich zaniepokojenie wywołały doniesienia medialne, że lek jest zanieczyszczony silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA).

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela przekazała w środę PAP, że w niektórych lekach na cukrzycę z metforminą faktycznie wykryto NDMA. "Firmy zostały poproszone o zbadanie i przetestowanie leków metforminowych w UE pod kątem NDMA oraz o przekazanie wyników" - poinformowała Loonela.

Jak podkreśliła, choć ryzyko związane z NDMA było dotąd bardzo małe, należy unikać tej substancji w lekach. Dlatego, jeśli zostanie stwierdzone, że ilość NDMA przekracza określony poziom, organy regulacyjne podejmą odpowiednie działania.

Na razie, według Europejskiej Agencji Leków (EAL), poziom NDMA zaobserwowany w niektórych lekach z metforminą jest niski, dlatego pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków, aby kontrolować cukrzycę.

Przerwanie leczenia może narazić pacjentów na poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. EAL podkreśliła, że powikłania związane z niekontrolowaną cukrzycą obejmują choroby serca, uszkodzenie nerek, problemy z oczami i uszkodzenia stopy, które mogą prowadzić nawet do amputacji.

W ubiegłym roku NDMA i inne zanieczyszczenia tej samej klasy (nitrozoaminy) odkryto w lekach na nadciśnienie tętnicze - sartanach. We wrześniu wezwano firmy medyczne do podjęcia kroków gwarantujących, że nitrozoamina nie znajdzie się w lekach dla ludzi, w tym w metforminie. Przedsiębiorstwa miały niezwłocznie zgłaszać wszelkie zanieczyszczenia w lekach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w środę, że nie ma informacji, które wskazywałyby na konieczność wycofania z rynku metforminy ani rekomendowania pacjentom, aby przestali przyjmować lek.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum