Europejska Agencja Leków może mieć siedzibę w Katowicach?

Autor: katowice.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 września 2016 19:47

Posłowie PiS chcą, by jedna z dwóch agencji Unii Europejskiej, mieszczących się obecnie w Wielkiej Brytanii, została przeniesiona do Katowic. Ma to związek z czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Wspólnoty - informuje Gazeta Wyborcza.

Europejska Agencja Leków może mieć siedzibę w Katowicach?
Katowicki Spodek; FOT. PTWP

O podjęcie działań w sprawie przeniesienia jednej z agencji na Górny Śląsk parlamentarzyści zwrócili się do premier Bety Szydło. Inicjatywę wspierają władze samorządowe Katowic.

W Londynie swoje siedziby mają obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) - odpowiadająca m.in. za ocenę naukową i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych - oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Poseł PiS Jerzy Polaczek przypomniał podczas czwartkowej (8 września) konferencji prasowej, że Polska, która po Brexicie byłaby piątym co do wielkości państwem UE, jest obecnie siedzibą tylko jednej unijnej agencji. Hiszpania, Francja i Niemcy mają po cztery-pięć agencji, a Grecja i Węgry - po dwie takie instytucje. Zdaniem posłów PiS, jedna z agencji działających obecnie w Londynie powinna zostać przeniesiona do Polski, a konkretnie - do Katowic.

Prezydent Katowic Marcin Krupa wyraził zadowolenie, że taki pomysł się pojawił. Podkreślił, że miasto, w którym jest mnóstwo powierzchni biurowych i wciąż powstają nowe, jest przygotowane na przyjęcie unijnej instytucji.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum