Europa traci na dobrej ochronie leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 09:35

Rozwiązania proponowane przez Brukselę mogą pomóc rozwinąć skrzydła polskim producentom leków - pisze w środę (8 sierpnia) Dziennik Gazeta Prawna. Jednak zachodnie koncerny farmaceutyczne są na nie.

Na nie są m.in. kraje skandynawskie, które chcą chronić rodzime firmy produkujące lekarstwa innowacyjne. Fot. Archiwum

W Brukseli szykuje się batalia o zmianę rozporządzenia dotyczącego dodatkowego świadectwa ochronnego. Ma ona umożliwić europejskim firmom farmaceutycznym produkcję i sprzedaż na rynki pozaeuropejskie leków objętych specjalną ochroną w UE. W ten sposób producenci tańszych zamienników mogliby wygenerować dodatkowo 1 mld euro zysków rocznie. Prace rozpoczną się po wakacjach w europarlamencie - podaje DGP.

Dyskusję nad propozycją rozpoczęły już kraje członkowskie w Radzie UE, chociaż nie wszystkie zajęły stanowisko. Za zmianą opowiada się Polska.

"Pozytywnie oceniamy zapisy projektu" - napisało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak podkreśliło, rząd popiera wszelkie inicjatywy i działania, mające na celu podniesienie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw farmaceutycznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów w zakresie ochrony zdrowia i poszanowaniu praw własności intelektualnej.

W debacie przesądzający będzie głos Niemiec. Rząd w Berlinie wciąż się waha, czy poprzeć proponowaną zmianę.

"Na nie są kraje skandynawskie, które chcą chronić rodzime firmy produkujące lekarstwa innowacyjne. Przeciwko zmianie rozporządzenia lobbują tez koncerny szwajcarskie oraz ze Stanów Zjednoczonych" - czytamy w DGP. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum