Emilewicz: potencjał przemysłu farmaceutycznego nie jest w pełni wykorzystywany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 16:48

Potencjał krajowego przemysłu farmaceutycznego nie jest w pełni wykorzystywany - oceniła w piątek (29 czerwca) minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas debaty "Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia".

Emilewicz: potencjał przemysłu farmaceutycznego nie jest w pełni wykorzystywany. Fot. PTWP

- Zdolność do kreowania nowych produktów i rozwiązań technologicznych bez wątpienia wpływa na rozwój gospodarczy kraju. Z jednej strony polska myśl w zakresie tworzenia nowych leków jest znana od wielu lat, z drugiej strony (...) z całą pewnością nie wrzuciliśmy jeszcze nie tylko piątego, ale i czwartego biegu, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania tego potencjału - podkreśliła minister.

Powiedziała, że leki wyprodukowane w Polsce pokrywają około 50 proc. potrzeb terapeutycznych, a Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na nie około 27 proc. budżetu na refundację. - Kwoty te równoważą wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków, składek oraz innych świadczeń, które są ponoszone przez przemysł ulokowany w Polsce - zaznaczyła.

Poinformowała, że w ubiegłym roku całkowita wartość rynku farmaceutycznego - obejmującego zarówno sektor apteczny, jak i szpitalny - wyniosła ponad 31 mld zł.

Minister dodała, że wyzwaniem jest niekorzystny bilans handlowy w tym sektorze. - Na tle innych krajów europejskich Polska charakteryzuje się wysokim deficytem handlowym od lat 90. Mówiąc krótko: dwukrotnie więcej importujemy, niż eksportujemy - powiedziała.

Emilewicz wskazała, że rozwój sektora farmaceutycznego jest napędzany m.in. przez starzenie się społeczeństwa i wzrost liczby osób cierpiących na choroby przewlekłe wymagające kosztownych terapii.

- Przemysł farmaceutyczny, polski i światowy, znajduje się w wyjątkowym momencie - poszukiwania nowych terapii, nowych rozwiązań, bardzo dużych wydatków, zmieniających się populacji. To są wyzwania, którym także może sprostać polski rynek - powiedziała.

W piątek w Pałacu Staszica w Warszawie odbywa się debata "Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia". Wydarzenie jest organizowane przez Polską Unię Onkologii, Instytut Studiów Politycznych PAN, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Green Communication.

Olga Zakolska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum