ElleOne i Kalipoz najczęściej wyszukiwane leki w Polsce

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia   • 13 stycznia 2016 09:51

Dostępna bez recepty "tabletka po" ellaOne była najczęściej wyszukiwanym lekiem w serwisie GdziePoLek.pl w ostatnim miesiącu 2015 roku. Drugie miejsce zajął Kalipoz Prolongatum - refundowany preparat uzupełniający niedobory potasu.

ElleOne i Kalipoz najczęściej wyszukiwane leki w Polsce. Fot. Archiwum

W porównaniu z poprzednim miesiącem ellaOne i Kalipoz zamieniły się pozycjami na liście najczęściej wyszukiwanych leków przez użytkowników serwisu GdziePoLek.pl. Jest to efekt poprawiającej się dostępności Kalipozu. Producent leku - koncern GlaxoSmithKline - deklarował wspólnie z GIF pełną obecność preparatu w aptekach od początku 2016 roku.

Trzecim najczęściej poszukiwanym przez pacjentów lekiem był preparat na nadciśnienie Isoptin SR-E 240. Jego popularność wśród użytkowników GdziePoLek.pl to także wynik problemów z dystrybucją leków w aptekach - lek znajduje się na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP, podobnie jak inny preparat tej marki - Isoptin SR w dawce 120 mg.

W grudniu pacjenci poszukiwali również szczepionek (w szczególności trudno dostępnych preparatów Pentaxim oraz Bexsero) oraz środków antykoncepcyjnych (m.in. Belara oraz Vixpo), które nie są refundowane, w związku z czym ich ceny mogą znacząco różnić się pomiędzy aptekami.

Ostatnie dni ubiegłego roku to również znaczący wzrost liczby użytkowników poszukujących leku Prograf, przyjmowanego przez pacjentów po przeszczepach, który w 2016 roku istotnie podrożał wskutek zmian na liście leków refundowanych.

Czytaj: www.rynekaptek.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum