Ekspert: oferty pracy firm farmaceutycznych będą coraz atrakcyjniejsze

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 18:54

Przykładowo w Niemczech branża farmaceutyczna, obok bankowej i samochodowej, jest najlepiej opłacaną - roczne wynagrodzenie sięga tu kwoty 69.337 euro (ok. 290 tys. zł). Jakie są prognozy wzrostu zarobków dla specjalistów tej branży w Polsce?

Firmy są zmuszone rywalizować między sobą o ekspertów, co powoduje wzrost wynagrodzeń. Fot. PTWP

Według prognoz Deloitte, w 2020 roku przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej mają sięgnąć 1,263 bln dolarów, czyli będą rosnąć średnio o 4,4 proc. rocznie. W Polsce branża ta jest uznawana za motor rozwoju gospodarki, o czym w ubiegłym roku informowało Ministerstwo Rozwoju, które zapowiedziało pomoc refundacyjną dla firm inwestujących w kraju i zatrudniających polskich naukowców. Obecnie szacuje się, że branża farmaceutyczna generuje ok. 1% polskiego PKB oraz zatrudnia ok. 100 tys. osób.

- Firmy są zmuszone rywalizować między sobą o ekspertów, co powoduje wzrost wynagrodzeń. W tym roku o 10-20% w stosunku do roku poprzedniego wzrosną wynagrodzenia pracowników z działów medycznych, R&D, marketingu oraz sprzedaży, a także e-commerce w branży farmaceutycznej - mówi Dorota Jankowska, Team Leader Life Sciences w HRK SA.

Jej zdaniem, zapotrzebowanie na specjalistów w branży farmaceutycznej będzie nadal rosło. Będziemy świadkami rozwijania się nowych obszarów działalności – pharma techów (łączących farmację i technologie celem ulepszenia dotychczasowych rozwiązań), genetyki czy immunoterapii w leczeniu nowotworów. Dodatkowo, rośnie eksport polskich leków, który w ubiegłym roku urósł 27 proc. r/r, co potwierdza innowacyjność i wysoką dochodowość polskiej branży farmaceutycznej.

- Firmy farmaceutyczne, ze względu na produkty jakie oferują i dużą odpowiedzialność za zdrowie pacjentów, najczęściej poszukują fachowców z wykształceniem medycznym lub okołomedycznym (np. farmacja, biotechnologia lub pokrewne). Oczywiście, nie oznacza to, że bez odpowiedniego wykształcenia nie mamy szans na pracę w firmie farmaceutycznej. Dynamiczny rozwój tej branży wymusił elastyczność w tym zakresie i coraz częściej zdarza się firmom zatrudniać osoby z wykształceniem pokrewnym, które posiadają inne, kluczowe kompetencje - mówi Dorota Jankowska.

Ekspertka dodaje, że bez dużego doświadczenia również można znaleźć pracę w tej branży. - Są jednak stanowiska m.in. przedstawiciel farmaceutyczny lub medyczny, gdzie firmy coraz częściej sięgają po kandydatów bez doświadczenia, ale posiadających predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Stanowi to doskonałą okazję dla osób zainteresowanych pracą w tej branży do podjęcia pracy w sektorze farmaceutycznym - uważa ekspertka z  HRK SA.

 Dodaje, że na rynku pracy widać też wyraźny wzrost zainteresowania specjalistami w obszarze rozwiązań digitalowych: - Poszukiwane są osoby, które posiadają już doświadczenie w tym obszarze i dobrze rozumieją potrzeby konsumenta. Główni odbiorcy jakimi są tutaj: konsument, pacjent oraz lekarz, oczekują od branży przygotowania i dopasowania do ich potrzeb cyfrowych aktywności, jakimi będzie przede wszystkim komunikacja online między nimi.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum