Ekspert: niektóre apteki będą rezygnować z podpisywania umów z NFZ?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2011 15:48

Kary umowne i ograniczenia stosowania promocji mogą spowodować, że apteki nie będą podpisywać umów z NFZ na realizację recept leków refundowanych - uważa Łukasz Sławatyniec prawnik, ekspert ds. sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia.

Ekspert: niektóre apteki będą rezygnować z podpisywania umów z NFZ?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konieczność zawierania przez apteki umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na sprzedaż leków refundowanych zakłada ustawa refundacyjna, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 r.

Łukasz Sławatyniec na konferencji w Warszawie "Legislacja 2011 - refundacja" przypomniał, że gdy apteka podpisze umowę z NFZ na refundację leków, grożą jej m.in. kary umowne za błędy w refundacji. Aptekę obowiązują wówczas także inne zapisy ustawy refundacyjnej, która ogranicza stosowanie programów lojalnościowych, promocji dla pacjentów w przypadku leków refundowanych.

Zdaniem Sławatyńca coraz więcej aptek zastanawia się nad tym, by nie podpisywać umów z NFZ, co więcej, aby móc to zrobić wycofa się z refundacji. Ekspert ocenił, że dostępność do leków może się zmniejszyć, gdyż tylko część aptek będzie dysponowała lekami refundowanymi.

Irena Rej z Izby Gospodarczej Farmacja Polska zwróciła jednak uwagę, że ustawa Prawo farmaceutyczne stanowi, że apteka musi zapewnić dostęp do leków.

- Mamy więc sytuację paradoksalną, ponieważ z jednej strony, jeśli aptekarz nie podpisze umowy na refundację, nie będzie miał tych leków, bo nikt mu nie odda za nie pieniędzy, z drugiej strony aptekarz ma zapewnić dostępność do leków - powiedziała.

Według rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) Eugeniusza Jarosika nie ma żadnych danych, mówiących ile aptek może zrezygnować z podpisania umowy z NFZ. Jarosik zaznaczył jednak, że Izba domaga się zmian w propozycji rozporządzenia dotyczącego zawierania umów między aptekami a NFZ, które przygotowało MZ.

Ostatnie spotkanie komisji uzgodnieniowej w MZ w tej sprawie odbyło się 10 sierpnia, a rozmowy mają być kontynuowane. W komunikacie po spotkaniu Izba zaznaczyła, że jeśli MZ nie uwzględni uwag samorządu aptekarskiego m.in. dotyczącego kar umownych, zwróci się do podmiotów prowadzących apteki o niepodpisywanie umów z NFZ. NIA zapowiedziała także, że zaskarży rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze