×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert: dostęp do leczenia łuszczycy w Polsce jest na europejskim poziomie

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP03 kwietnia 2023 14:07Aktualizacja: 03 kwietnia 2023 14:43

1 marca weszły w życie zmiany w programie leczenia chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej. Dostęp do leczenia łuszczycy w Polsce jest już na europejskim poziomie – uważa konsultant krajowy w zakresie dermatologii i wenerologii Wojskowej Służby Zdrowia prof. Witold Owczarek.

Ekspert: dostęp do leczenia łuszczycy w Polsce jest na europejskim poziomie
Coraz lepsze możliwości leczenia łuszczycy w Polsce. Fot. Shutterstock
  • Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu zapalnym, immunologicznym
  • Ma wpływ na cały organizm. Jako choroba ogólnoustrojowa dotyczy nie tylko skóry, ale obciąża też inne narządy
  • 1 marca weszły w życie duże zmiany w programie lekowym "Leczenie chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej"

Ma też negatywny wpływ na psychikę

Łuszczyca może zaatakować stawy i doprowadzić do rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS), zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu, a także zaburzeń metabolicznych, jak otyłość czy cukrzyca. Ma też negatywny wpływ na psychikę pacjentów - ze względu na zmiany skórne i niepełnosprawność, która może być wynikiem ŁZS, jest chorobą silnie stygmatyzującą.

1 marca weszły w życie duże zmiany w programie lekowym "Leczenie chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej". Leki w programie to adalimumab, etanercept, infliksymab, iksekizumab, sekukinumab, ustekinumab, ryzankizumab, guselkumab, certolizumab pegol, tyldrakizumab i bimekizumab (nowy lek). Po zmianach zniesiono tzw. przerwę administracyjną, co oznacza, że leczenie trwa do czasu podjęcia przez lekarza prowadzącego decyzji o wyłączeniu pacjenta z programu. Nowe leki są też dostępne dla dzieci już od 4. roku życia.

- To program już prawie idealny (...) W tej chwili to my decydujemy, komu dajemy lek, jak go dobieramy - oczywiście to zależy od chorób współistniejących, badań laboratoryjnych, od socjalnych warunków - stwierdziła na poniedziałkowej konferencji konsultant ds. dermatologii i wenerologii woj. mazowieckiego prof. Irena Walecka.

Prof. Witold Owczarek, przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej, konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii Wojskowej Służby Zdrowia, ocenił że dostęp w Polsce do leczenia łuszczycy jest już na poziomie europejskim.

By efektywność była podobna

- Mam nadzieję, że ta dostępność (leczenia) jest na tak dużym poziomie, że zajmiemy się teraz ewaluacją jakości. To jest coś, nad czy trzeba się pochylić w aspekcie tego, co będzie nas czekało w przyszłości - byśmy mieli ośrodki na najbardziej europejskim poziomie, by efektywność w każdym rejonie naszego kraju była bardzo podobna, byśmy mogli pokazywać nasze dane z sukcesem w aspekcie możliwości leczenia - podkreślił prof. Owczarek.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zauważył, że program był zmieniany od 4 lat.

- Bardzo istotna zmiana to możliwość wydłużenia okresu obserwacji i wykonania porady zdalnie, by dermatolodzy mieli większe możliwości leczenia - powiedział.

Na łuszczycę choruje według statystyk od 0,6 do 4,8 proc. ludzi na świecie, w zależności od regionu. W Polsce ta choroba dotyka ok. 1,2 mln osób.

Łuszczyca przebiega indywidualnie i indywidualnie powinno się dobierać terapię. Podstawową cechą jest wykwit w formie grudki, która powiększa się, tworząc srebrzystą blaszkę łuszczycową. Wyróżniono wiele postaci łuszczycy - plackowata (inaczej zwyczajna lub pospolita), krostkowa, krostkowa uogólniona (von Zumbusha), kropelkowata, odwrócona, dłoni i stóp, owłosionej skóry głowy, wysiękowa, erytrodermia łuszczycowa. Najczęstsze lokalizacje występują na skórze głowy, na łokciach, kolanach, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, dłoniach i stopach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze