Ekspert: Polska ma potencjał do wytwarzania leków nowej generacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2019 11:22

Polska może stać się hubem leków generycznych i biotechnologicznych i na tej bazie budować potencjał do odkrycia leków nowej generacji - ocenił w rozmowie z PAP prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć.

Ekspert: Polska ma potencjał do wytwarzania leków nowej generacji
Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF; FOT. PTWP

Innowacyjności w sektorze ochrony zdrowia poświęcona będzie kolejna konferencja z cyklu debaty "Wspólnie dla zdrowia". Odbędzie się 8 maja w Białymstoku.

Eksperci będą dyskutować o rozwoju rynku biotechnologii w Polsce oraz o wykorzystaniu digitalizacji dla poprawy efektywności systemu ochrony zdrowia. W spotkaniu weźmie udział m.in. prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) Krzysztof Kopeć.

W ocenie Kopcia polski przemysł farmaceutyczny "jest na najwyższym światowym poziomie". - Do tej pory mieliśmy rozwinięty przemysł chemiczny, który produkował leki generyczne. Obecnie są przedsiębiorstwa, które mogą wytwarzać leki biologiczne. To jest ogromny skok, często o tym zapominamy - wskazał ekspert.

Podkreślił, że daje to podstawę, do tego, "aby nasze firmy farmaceutyczne dokonały kolejnego kroku, którym będzie wykrycie zupełnie nowego, innowacyjnego leku". - Konieczna jest jednak kumulacja środków - dodał.

Według szefa PZPPF polskie firmy "potrafią zarobić i zainwestować zarobione środki". - Ale czasem jest tak, że ministerstwo oczekuje od nas cen chińskich. W takim przypadku nikt nie może oczekiwać od polskich przedsiębiorstw, że zrobią to w polskich realiach, dzięki pracy polskich pracowników. W Chinach nie ma takich jak w Europie standardów ochrony praw pracowniczych czy ochrony środowiska. Jeżeli będziemy produkować (leki - przyp. PAP) w Chinach, to będziemy rozwijać tamtejszą gospodarkę, a nie polską - powiedział.

Podobnie polski przemysł farmaceutyczny ocenił prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), który będzie gospodarzem debaty o innowacyjności.

- Badania biotechnologiczne prowadzące do powstania nowych leków i nowych form terapii są zwykle długotrwałe, obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, a przez to stają się bardzo kosztowne - podkreśla prof. Marcin Moniuszko.

Poinformował, że jednym z tematów poruszanych na konferencji będą również kwestie zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania badań i wdrożeń oraz zidentyfikowanie obszarów, w których powinna rozwijać się polska biotechnologia.

Celem debaty "Wspólnie dla zdrowia" jest wypracowanie systemu, który zrównoważy potrzeby społeczne z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa oraz z zaangażowaniem kapitału społecznego. Chodzi o wskazanie, w jaki sposób rosnące, ale wciąż ograniczone nakłady na zdrowie, wydawać najbardziej efektywnie - jak dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć ich życie w dobrym zdrowiu, obniżyć zachorowalność i poprawić skuteczność leczenia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum