Eksperci: zablokowanie wywozu leków z Polski jest możliwe

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2017 13:00

Polska wciąż nie może sobie poradzić z tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków, czyli nielegalnym wywozem leków za granicę. Eksperci z kancelarii Dentons są przekonani, że proceder ten można zatrzymać, wystarczą odpowiednie rozwiązania prawne. Ale nie te, o których ostatnio myśli rząd.

Eksperci: zablokowanie wywozu leków z Polski jest możliwe
Proceder, choć nielegalny i zagrożony karą finansową, kwitnie na potęgę. Fot. Archiwum

Wojciech Kozłowski radca prawny, współkierujący praktyką ochrony zdrowia w kancelarii Dentons oraz Łukasz Pera, konsultant w praktyce ochrony zdrowia w kancelarii Dentons podkreślają na łamach Rzeczpospolitej, że jesteśmy niejako ofiarą sukcesu ministra zdrowia, który wynegocjował w Polsce tak niskie ceny leków refundowanych, że opłaca się ich wywóz i sprzedaż poza granicami naszego kraju.

Eksperci podkreślają, że próbowano go zlikwidować różnymi sposobami, jednak proponowane przez rząd i wdrażane rozwiązania nie przynoszą pożądanego rezultatu. Powód jest prosty - nie dotykają one źródła problemu, jakim jest różnica w cenie zbytu leków w naszym kraju w porównaniu z cenami w innych krajach Unii Europejskiej.

Dlatego, w ocenie ekspertów należy wprowadzić do przepisów narzędzia umożliwiające ministrowi zdrowia wyodrębnienie leku oryginalnego zagrożonego wywozem do osobnej grupy limitowej, pozostawiając jednocześnie wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za konkurencję pomiędzy lekami generycznymi i oryginalnymi.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum