Eksperci: wirus grypy A/H1N1 nie wpłynie znacząco na sytuację finansową branży farmaceutycznej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 12:06

Wirus nowej grypy nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji branży farmaceutycznej - wynika z raportu firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.

Według IMS globalna sprzedaż leków w 2013 roku osiągnie wartość 975 mld dol. Dynamika rynku w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej stopniowo hamuje, a wartość sprzedaży leków na Ukrainie może nawet spaść – informuje Rzeczpospolita.

Wirus grypy A/H1N1 będzie dla branży zastrzykiem nowej energii, lecz nie przyczyni się do poprawy sytuacji na rynku farmaceutyków. Szczepionki przeciwko grypie stanowią bowiem 25 proc. całego rynku szczepionek, którego wartość w 2008 r. szacuje się na 14 mld dol. (zaledwie 2 proc. rynku farmaceutycznego).

Raport Euler Hermes wskazuje na stały spadek cen leków, alternatywę dla firm innowacyjnych w postaci coraz bardziej konkurencyjnych generyków i spowolnienie w badaniach i rozwoju ze względu na kurczące się fundusze spółek biotechnologicznych.

Brazylia, Rosja, Indie i Chiny będą głównymi motorami napędzającymi wzrost rynku farmaceutycznego.

Polska w ciągu dwóch ostatnich dekad przeszła z pozycji eksportera na importera leków. Przyczyną był brak wystarczająco dużych nakładów na rozwój nowych leków, stopniowe wygaszanie produkcji leków generycznych i pełne otwarcie rynku krajowego.

Największe zmiany będą zachodzić w najbliższym czasie na rynku hurtowym leków, m.in. ze względu na proponowane co jakiś czas zmiany w prawie farmaceutycznym, zakładające m.in. zakaz łączenia działalności hurtowej i detalicznej w ramach jednego podmiotu.

 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum