Eksperci: tańsze leki biopodobne szansą dla polskich pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 16:16

Wprowadzane na rynek tzw. leki biopodobne są o prawie 30 proc. tańsze i mogą zwiększyć w Polsce dostępność do drogiej terapii biologicznej, która zrewolucjonizowała leczenie wielu schorzeń - mówili lekarze i farmakolodzy w środę, 18 września, na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Eksperci: tańsze leki biopodobne szansą dla polskich pacjentów
Prof. Paweł Grieb, farmakolog z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, powiedział, że od 2001 r. coraz częściej wygasają patenty na innowacyjne leki biologiczne, takie jak insulina ludzka, heparyny, interferony alfa i beta, hormony wzrostu, erytropoetyna oraz przeciwciała monoklonalne i szczepionki rekombinowane.

Preparaty te są stosowane w leczeniu cukrzycy, nowotworów, hemofilii, wirusowego zapalenia wątroby oraz chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów i nieswoiste zapalenie jelit. 

Wiele leków biologicznych zrewolucjonizowało leczenie tych schorzeń. Przykładem jest przewlekła białaczka szpikowa, która przestała być chorobą śmiertelną. Na całym świecie tego rodzaju leki były już stosowane już u ponad 500 mln chorych. Są jednak często bardzo drogie; koszt miesięcznej kuracji biologicznym lekiem przeciwnowotworowym może sięgać kilkudziesięciu tysięcy dolarów. 

Wygaśnięcie patentów na niektóre z tych leków oznacza to, że mogą być wprowadzane o podobnym działaniu leki biologiczne, nazywane lekami biopodobnymi, które są odpowiednikami leków innowacyjnych (nazywanych również referencyjnymi). Są one zwykle co najmniej o 25 proc. tańsze. 
Patenty wygasły już na niektóre insuliny ludzkie, erytropoetynę, interferony oraz hormony wzrostu. 

We wrześniu 2013 r. Komisja Europejska zarejestrowała pierwszy biologiczny lek biopodobny zawierający przeciwciało monoklonalne. Zawiera on substancję czynną infliksymab od ponad 15 lat wykorzystywaną w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia stawów kręgosłupa, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz łuszczycy.

Prof. Piotr Wiland, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego powiedział, że wprowadzenie na rynek leków biopodobnych to ogromna szansą dla pacjentów, szczególnie w Polsce, gdzie z powodu wysokich cen leków innowacyjnych dostęp do leczenia biologicznego jest mocno ograniczony. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum