Eksperci: strategia lekowa jest nam wszystkim bardzo potrzebna

Autor: MM/Rynek Zdrowia • • 25 października 2019 07:31

Prawo farmaceutyczne oraz ustawa refundacyjna muszą zostać znowelizowane, aby dostosować je do nowych potrzeb - ocenił mecenas Paweł Hincz podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Mec. Paweł Hincz z kancelarii Baker&McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy; FOT. PTWP

- Patrząc na międzynarodowe doświadczenia, dokumenty strategiczne w zakresie polityki lekowej są bardzo istotne i powinny powstawać, gdyż stanowią bazę spójnych działań dających bezpieczeństwo i stabilne otoczenie, a tylko w takiej realnej gospodarce można oczekiwać, że będą płynęły pieniądze. To oznacza, że inwestorzy chcą pozostawić środki w danym rynku - mówił Maciej Kuźmierkiewicz, wiceprezes regionu Europy Wschodniej IQVIA.

W jego ocenie dokument „Polityka Lekowa Państwa” stanowi dobre podsumowanie tego, w jakim obecnie miejscu znajduje się rynek leków i daje szereg dobrych recept na przyszłość. - Polityka, jako strategia lekowa, jest nam wszystkim bardzo potrzebna, ale teraz istotne będzie, jak zbieżne z nią będą kolejne kroki legislacyjne, budżetowe, decyzje finansowe - wskazał ekspert.

- Dokument „Polityka Lekowa Państwa” jest potrzebny. To, że go mamy jest dużym sukcesem - przyznał mec. Paweł Hincz z kancelarii Baker&McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. - Stanowi on faktycznie bardzo dobre podsumowanie, jak też dobre wyjście do podjęcia prac legislacyjnych nad dwoma głównymi aktami prawnymi, czyli ustawą refundacyjną i prawem farmaceutycznym - wskazał.

- Lepiej nowelizować, czy wdrażać już istniejące zapisy? To pytanie fundamentalne, na które nie ma prostej odpowiedzi. Chciałabym zwrócić natomiast uwagę, że są już pewne instrumenty prawne zawarte w tych ustawach, które gdyby zostały właściwe zastosowane, na pewno znacznie ułatwiłyby życie pacjentom i przemysłowi farmaceutycznemu. Przykład RSS - zapisy dotyczące tego instrumentu w ustawie refundacyjnej są, ale tak jakby ich nie było. Są stosowane najprostsze RSS-y, natomiast te bardziej skomplikowane, na które pozwala już ustawa refundacyjna, nie funkcjonują - ocenił mecenas.

- Z kolei, czy nowelizacje są potrzebne? Oczywiście, że tak, chociażby dlatego, żeby w końcu wprowadzić oczekiwany przez wszystkich Refundacyjny Tryb Rozwojowy. Niestety, utknął gdzieś pomiędzy resortami - mówił Paweł Hincz.

Jego zdaniem dokument dotyczący polityki lekowej zawiera katalog aktów prawnych, które powinny zostać zmienione: - Chyba wszyscy zgodzą się z tym, że zarówno prawo farmaceutyczne, jak i ustawa refundacyjna muszą zostać dostosowane do nowych potrzeb - podkreślił mecenas.

- Dla branży farmaceutycznej bardzo ważna jest przewidywalność, dlatego chciałbym, aby cały proces legislacyjny w Polce funkcjonował w sposób przewidywalny. Na przygotowanie dobrego prawa potrzeba czasu, dlatego ważne, aby projekty, które są procedowane były kierowane do szerokich konsultacji społecznych - podsumował Paweł Hincz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum