Eksperci: refundacyjny tryb rozwojowy jest potrzebny naszej gospodarce

Autor: LJ, MM/Rynek Zdrowia • • 25 października 2018 18:54

Przedstawiciele krajowego przemysłu farmaceutycznego wskazywali podczas sesji "Polityka lekowa" w ramach XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października), że wprowadzenie refundacyjnego trybu rozwojowego jest potrzebnie nie tylko ich branży, ale całej gospodarce.

Podczas sesji "Polityka lekowa" w ramach XIV Forum Rynku Zdrowia

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Polpharmie zwróciła uwagę na bardzo istotny zapis w rządowym dokumencie "Polityka Lekowa Państwa" mówiący o zapewnieniu pacjentom dostępie do leków: - Musimy pamiętać o tym, aby zapewnić pacjentom stały i niezakłócony dostęp do leków, także w okresie wystąpienia kryzysów gospodarczych i politycznych. Ważne, by Polska wyprodukowała jak największy asortyment preparatów leczniczych - podkreślała Barbara Misiewicz-Jagielak.

Zaznaczyła, że wszystkim podmiotom powinno zależeć na rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko ze względu na dobrobyt obywateli, ale także z uwagi wzmocnienie systemu ochrony zdrowia. - Polska gospodarka, aby wspiąć się na wyższy poziom, musi postawić na produkcję opartą na nowoczesnej specjalistycznej wiedzy. Farmacja jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki, która stosunkowo dużo reinwestuje - przypominała.

- Polska potrzebuje czempionów gospodarczych, gdyż zwiększa to siły ekspertowe kraju. Wokół czempionów narodowych budowane są ekosystemy i stabilne łańcuchy dostaw, ponadto takie firmy przeznaczają sporą część środków na badania i rozwój. Rząd powinien jak najszybciej zająć się skutecznym, realnym wspieraniem sektora farmaceutycznego - podsumowała Barbara Misiewicz-Jagielak.

W opinii Katarzyny Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w firmie Adamed, ponieważ "Polityka Lekowa Państwa" to dokument rządowy, dlatego musi charakteryzować się szerokim ujęciem, w którym przemysł farmaceutyczny jest element całego systemu ochrony zdrowia.

- Polskie firmy, takie jak Adamed, mają ogromy potencjał i ten potencjał musi zostać wykorzystany. Dzisiaj z jednej strony musimy konkurować cenowo z dostawcami najtańszych leków z Azji, a z drugiej strony mamy nadążać za globalnymi koncernami w wyścigu o innowacje. Bez tej innowacji przemysł farmaceutyczny nie istnieje. To jest jedyna droga do zachowania przewagi konkurencyjnej - podkreślała Katarzyny Dubno.

Dodała: - Dzisiaj największą barierą w rozwoju jest dla nas zmniejszająca się rentowność i ogromna presja na obniżanie cen. Rentowność maleje, stąd możliwości inwestowania, również w badania i rozwój, są ograniczone.

- To co jest nam ogromnie potrzebne, to systemowe wsparcie. Ciągle rozmawiamy o refundacyjnym trybie rozwojowym (RTR) - on jest naprawdę potrzebny. Jeśli chcemy się rozwijać poza granicami kraju, to musimy mieć silną pozycję na rynku macierzystym - tłumaczyła dyrektor Dubno.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum