Eksperci: o refundacji leku powinna decydować wiedza medyczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 20:21

O tym, czy lek powinien być refundowany, czy nie, powinna decydować wiedza medyczna, a nie zarejestrowane wskazania do jego stosowania - przekonywali eksperci na konferencji "Finanse 2012 - Analiza sytuacji w ochronie zdrowia".

Podczas wtorkowej (21 lutego) konferencji przedstawiciele środowiska lekarskiego przekonywali, że refundacja leków nie może być ograniczona wyłącznie do wskazań rejestracyjnych.

Wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski podkreślił, że lista zarejestrowanych wskazań jest ograniczona ze względu na koszty prowadzenia badań klinicznych przez producentów. Dodał, że zarejestrowana Charakterystyka Produktu Leczniczego jest ograniczona w stosunku do wiedzy medycznej. - Lista wskazań zawarta w charakterystyce jest bardzo rzadko rozszerzana po zarejestrowaniu leku - podkreślił.

Przypomniał, że Konferencja Prezesów Towarzystw Lekarskich proponuje, aby leki były refundowane ze względu na aktualną wiedzę medyczną, ponieważ zarejestrowane wskazania nie obejmują wszystkich zastosowań i nie muszą zmieniać się zależnie od postępów wiedzy medycznej.

- Stosowanie leków powinno być zgodne z aktualną wiedzą medyczną, ponieważ podstawowa zasada naszego zawodu to niezależna ocena sytuacji każdego pacjenta - przekonywał Krajewski.

Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł podkreślił, że "z punktu widzenia lekarza, pacjenta i aptekarza to jawna niesprawiedliwość, że pacjentowi nie przysługuje refundacja, jeżeli lek został mu przepisany na inne schorzenie niż określone we wskazaniach rejestracyjnych".

Według niego ta sytuacja dotyczy od 30 do 70 proc. leków.

Dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie Marek Balicki zwrócił uwagę, że w pediatrii nawet 90 proc. leków przepisuje się poza wskazaniami rejestracyjnymi. Dodał, że ze względu na wysokie koszty badań, większość leków jest zarejestrowana tylko dla dorosłych, natomiast są wykorzystywane także w leczeniu małych pacjentów.

Jak dodał, za przepisywanie refundowanych leków poza wskazaniami świadczeniodawcy ponoszą karę zwrotu nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Ponadto Radziwiłł zwrócił uwagę na inny problem związany z lekami refundowanymi w związku z przepisami obowiązującej od 1 stycznia ustawy refundacyjnej. - Nie można poprosić w aptece o zamianę leku refundowanego wskazanego na recepcie, na lek pełnopłatny. Zamiana może być tylko na inny lek z listy refundacyjnej - podkreślił.

Dodał, że po tym jak część leków nie znalazła się na liście refundacyjnej, ich producenci obniżyli ceny, aby były one, mimo pełnej odpłatności, bardziej dostępne dla pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum