Eksperci: leki biologiczne zdominowały nowoczesne lecznictwo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 18:11

Do lecznictwa wprowadzane są głównie leki biologiczne nowej generacji rewolucjonizujące terapie wielu chorób - uważają eksperci uczestniczący w konferencji "Biotechnologia 2014" w Warszawie. Coraz częściej pojawiają się będące ich odpowiednikami tzw. leki biopodobne.

Leki biologiczne najczęściej wykorzystuje się w onkologii i reumatologii, do leczenia nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Podkreślono, że te preparaty wytwarzane przy użyciu żywych komórek doprowadziły do przełomu w leczeniu wielu schorzeń.

Kierownik klinki onkologicznej przy ul. Wawelskiej, należącej do Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Piotr Wysocki powiedział, że w onkologii największe nadzieje wiązane są immunoterapią, która może wkrótce zrewolucjonizować leczenie zaawansowanego czerniaka.

- Dzięki stosowanym w tej terapii lekom biologicznym u części chorych można uzyskać nawet wieloletnie przeżycia, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia - podkreślił.

Michał Jachimowicz z firmy MAHTA zajmującej się finansami w systemie ochrony zdrowia przyznał, że leki biologiczne są bardzo drogie, ale nie należy patrzeć jedynie na ich cenę, ale przede wszystkim na to, jakie dają efekty terapeutyczne.

- Do niedawna przyjmowano, że terapia jest opłacalna, gdy koszt przedłużenia choremu życia o jeden rok nie przekracza trzykrotnej wartości PKB w przeliczeniu na jedną osobę. Jednak coraz więcej państw odchodzi od tego przelicznika uznając go za przestarzały - twierdził ekspert.

Dodał, że leki biologiczne rzadko mieszczą się w tym przeliczniku, jednak dzięki tym preparatom chorzy dłużej żyją i nie pobierają rent, są często w na tyle dobrym stanie zdrowia, że mogą prowadzić aktywny tryb życia i kontynuować pracę zawodową.

- W Polsce trzykrotność PKB per capita wynosi obecnie 111 500 zł i jest to kwota, która często nie wystarcza do sfinansowania nowej generacji leków biologicznych - powiedział Jachimowicz.

Wiele kontrowersji wywołują coraz częściej wprowadzane do lecznictwa tzw. leki biopodobne. Prof. Paweł Grieb z zakładu farmakologii doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie wyjaśnił, że są one wprowadzane na rynek po wygaśnięciu ochrony patentowej na innowacyjny lek biologiczny.

- Zgodnie z wytycznymi przyjętymi w Unii Europejskiej w 2005 r. wprowadzenie do terapii leku biopodobnego, nazywanego również bionastępczym, wymaga przeprowadzenia badań klinicznych wykazujących podobieństwo do leku innowacyjnego - podkreślił specjalista. Badania kliniczne mogą być skrócone, trzeba jednak wykazać, że lek biopodobny jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny.

Dodał, że wymagania jakościowe przy rejestracji leków bionastępczych są takie same lub nawet wyższe, niż w przypadku referencyjnego leku innowacyjnego. Po wprowadzeniu do lecznictwa jego skuteczność i bezpieczeństwo musi być stale monitorowane. Nie można powiedzieć, że jakość leku biopodobnego jest gorsza niż jego pierwowzoru - podkreślił Grieb.

Prof. Karina Jahnz-Różyk z zakładu immunologii i alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie powiedziała, że za mało mówi się o bezpieczeństwie leków biologicznych. Spośród wszystkich publikacji, jakie się ukazały na ich temat, jedynie 2,9 proc. dotyczyło wywoływanych przez nie działań niepożądanych.

Dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badań Niepożądanych Działań Leków UJ w Krakowie stwierdził, że jedynie po dłuższym okresie stosowania wiadomo, jakie skutki uboczne wywołuje dany lek. W ostatnich 30 lat ponad 120 cząsteczek wycofano z rynku z powodu działań niepożądanych.

- W przypadku leków biopodobnych ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest mniejsze niż wtedy, gdy wprowadza się do terapii innowacyjny lek biologiczny - podkreślił Grieb. Dodał, że metody monitorowania wykorzystywanych w lecznictwie wszelkiego typu leków biologicznych są coraz lepsze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum