Eksperci: leczenie depresji jest obecnie ”terapią szytą na miarę”

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2017 16:04

- Współczesne leki przeciwdepresyjne umożliwiają bezpieczne leczenie depresji - podkreślił Grzegorz Cessak, prezes URPL, podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii Lek Bezpieczny.

Eksperci: leczenie depresji jest obecnie ”terapią szytą na miarę”
Eksperci: leczenie depresji jest obecnie ”terapią szytą na miarę”. FOT. Shutterstock

Dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła uwagę, że aż 15% przypadków depresji nie jest diagnozowane i leczone.

- To bardzo niebezpieczne, ponieważ depresja jest chorobą powodującą cierpienie zarówno pacjenta, jak i jego otoczenia. Nieleczona depresja może prowadzić do podjęcia przez chorych próby samobójczej - zgodnie ze statystykami to właśnie choroby afektywne są najczęstszą przyczyną samobójstw - powiadziała.

Wskazała, że współczesne leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, działają przyczynowo - wzmacniają działanie neuroprzekaźników, regulujących działanie układu nerwowego.

- Leczenie depresji jest obecnie ”terapią szytą na miarę”. Leki dobierane są tak, aby leczyły objawy depresji występujące u danego pacjenta - podkreśliła Ewa Bałkowiec-Iskra.

Prezes URPL zwrócił uwagę, że istotną rolę w leczeniu depresji odgrywają odpowiedniki referencyjnych produktów leczniczych (tzw. leki odtwórcze). Umożliwiają one dostęp do nowoczesnych terapii szerokiemu gronu pacjentów - podkreśl dr Cessak. Powiedział, że dzięki restrykcyjnym wymogom rejestracyjnym, które muszą spełnić te produkty aby uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, są one lekami wysokiej jakości, charakteryzującymi się skutecznością i bezpieczeństwem zapewniającym efektywne leczenie depresji.

Konferencja URPL została zorganizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją (7 kwietnia), ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum