Eksperci: inwestycje przemysłu farmaceutycznego zwiększą bezpieczeństwo lekowe kraju Przemysł farmaceutyczny, po przemyśle obronnym, wydaje najwięcej na badania i rozwój. Fot. Archiwum

Rozwiązania, które zachęcą przemysł farmaceutyczny do inwestowania w badania i rozwój w Polsce, zwiększą bezpieczeństwo lekowe naszego kraju - ocenili uczestnicy debaty ekspercko-systemowej, która odbyła się w poniedziałek (11 grudnia) w Warszawie.

Obecna na spotkaniu Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, przypomniała, że przemysł farmaceutyczny i biotechnologia zajmują bardzo wysokie miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (przyjętej przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r.). Według niej jest to efekt prostej analizy danych.

- Jeśli przemysł farmaceutyczny jest drugi po przemyśle obronnym, który wydaje najwięcej na badania i rozwój, bylibyśmy nieroztropni gdybyśmy nie chcieli go rozwijać, jeśli polska gospodarka ma stać się w szybkim czasie mniej imitacyjna a bardziej innowacyjna - powiedziała wiceminister.

Jak wyjaśniła, rząd chce z jednej strony rozwijać rodzimy przemysł farmaceutyczny, który przetrwał okres transformacji i obecnie jest zainteresowany opracowywaniem innowacyjnych leków, a nie tylko produkcją leków generycznych; z drugiej chce też premiować zagraniczne firmy farmaceutyczne, które w Polsce inwestują w badania i rozwój.

- Jedną z rzeczy, którą chcielibyśmy zaoferować branży farmaceutycznej jest przyznawanie statusu "Przyjaciela Polskiego Przemysłu". Ten status będą mogły uzyskać firmy, które inwestują w Polsce przede wszystkim w centra badawczo-rozwojowe, zatrudniają pracowników z dziedziny badań i rozwoju i uczciwie płacą podatki w Polsce - wyjaśniła. Dodała, że jednym z kryteriów przyznawania tego statusu będzie też ilość opracowanych leków i ich nowych formulacji.

Według Emilewicz z tytułem tym będą się wiązały pewne przywileje. - Chcielibyśmy, aby "Przyjaciel Polskiego Przemysłu" miał uproszczoną i szybszą ścieżkę negocjacyjną z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedziała wiceminister.

Drugim ważną zapowiedzią rządu, która ma sprzyjać rozwojowi innowacji w ochronie zdrowia jest zagwarantowanie 17 proc. budżetu NFZ na wspieranie polityki innowacyjnej.

Edyta Matusik z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia powiedziała, że MZ razem z Ministerstwem Rozwoju przygotowują zmiany w ustawie refundacyjnej, które będą sprzyjały rozwojowi przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Chodzi o to, aby coraz więcej leków było produkowanych w naszym kraju i abyśmy stanowili też źródło zaopatrzenia dla krajów ościennych.

- Wiadomo, że im więcej przemysłu farmaceutycznego grupuje się na danym terenie, tym bardziej wzrasta zaopatrzenie w leki i bezpieczeństwo lekowe mieszkańców. Dlatego, cieszymy się, że nasz kraj przystąpił do działań, które będą wzmacniać przemysł farmaceutyczny, a tym samym bezpieczeństwo lekowe też będzie na wyższym poziomie - podkreśliła Matusik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych