
W Polsce leki generyczne są najtańsze w całej Unii Europejskiej, tańsze nawet niż m.in. na Litwie, Słowacji czy w Bułgarii. Średnia cena tych leków w UE to 18 eurocentów, a w naszym kraju nie przekracza 10 eurocentów - wynika z danych firmy IQVIA, analizującej rynki farmaceutyczne na świecie.
- Średnia cena jednej tabletki leku generycznego w Polsce jest w grupie najniższych cen takich leków w UE
- Dalsze obniżki cen leków grożą brakiem farmaceutyków w aptekach i będą hamować rozwój krajowego przemysłu
- Eksperci: zbyt duża różnica w cenach między Polską a innymi krajami UE sprzyja nielegalnemu wywozowi leków za granicę
Leki generyczne to tzw. leki odtwórcze, wprowadzane na rynek przez firmy farmaceutyczne po wygaśnięciu ochrony patentowej. Zwykle trwa ona 20 lat i w tym czasie leki oryginalne mogą być wytwarzane tylko przez firmę, która jest właścicielem odpowiedniego patentu. Gdy kończy się ochrona patentowa, lek mogą wytwarzać inni producenci, którzy zaczynają konkurować między sobą cena leku.
Z danych międzynarodowej firmy IQVIA, analizującej rynki farmaceutyczne na świecie, wynika, że średnia cena jednej tabletki leku generycznego (odtwórczego) sprzedawanego w obrocie szpitalnym i aptecznym w Polsce wynosi 10 eurocentów i jest w grupie najniższych cen takich leków w Unii Europejskiej. Średnia cena w Unii Europejskiej to 18 eurocentów.
Drożej jest nawet na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii i Czechach. Na Słowacji średnia cena jednej tabletki leku generycznego wynosi 12 eurocentów, w Czechach, Bułgarii i na Łotwie - 13 eurocentów, a na Litwie - 14 eurocentów. Podobne ceny są tylko w Rumunii i Holandii, gdzie cena jednej tabletki leku generycznego też sięga 10 eurocentów.
Najwyższe ceny w UE są w Austrii (32 eurocenty), we Włoszech (28 eurocentów) i Francji (23 eurocenty). W Belgii jedna tabletka leku genetycznego kosztuje 21 eurocentów, w Irlandii - 20 eurocentów, w Hiszpanii i Finlandii - 19 eurocentów, a w Niemczech - 18 eurocentów.
Ryzyko braku leków w aptekach
Dyrektor IQVIA Michał Pilkiewicz uważa, że w porównaniu do innych krajów osiągnęliśmy w Polsce już bardzo niskie ceny leków dla pacjenta i płatnika. - "Dalsze ich obniżki grożą brakiem farmaceutyków w aptekach. Optymalizując koszty trzeba uwzględniać ryzyko, gdyż może to skutkować niedostępnością nawet kilkuset leków na rynku" - ostrzega w informacji przekazanej PAP.
W Polsce, zgodnie z ustawą refundacyjną, pierwszy lek generyczny wchodzący na listę refundacyjną musi być o 25 proc. tańszy od leku, któremu wygasła ochrona patentowa. Pojawianie się na rynku kolejnych generyków powoduje jeszcze większy spadek cen. Ministerstwo Zdrowia co trzy lata negocjuje ceny leków, by jeszcze bardziej je obniżyć.
Eksperci rynku leków twierdzą, że zbyt duża różnica w cenach między Polską a innymi krajami Unii sprzyja nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Taka sytuacja grozi też rezygnacją producentów ze sprzedaży na polskim rynku, bo obniżenie ceny w jednym kraju generuje podobne oczekiwania cenowe na innych rynkach. A to z kolei może doprowadzić do ograniczenia dostępności niektórych leków dla pacjentów.
"Wprowadzenie znaczących, obligatoryjnych obniżek cen bez negocjacji doprowadziło na Węgrzech do braku 1400 leków, w Holandii - 700, a na Litwie - 315. Natomiast leków nie brakuje w krajach, gdzie jest konkurencja i wielu dostawców - przekonuje Michał Pilkiewicz. - Trzeba jednak pamiętać, dodaje, że każdy kraj ma odmienne lokalne regulacje i inne okoliczności wpływające na taką sytuację."
Producenci leków ostrzegają, że dalsze obniżki cen będą hamować rozwój krajowego przemysłu, dla którego polski rynek jest priorytetowy. W informacji przekazanej PAP zwraca na to uwagę prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć.
Ograniczenie inwestycji?
Jego zdaniem istotny spadek rentowności produkcji wyrobów farmaceutycznych w naszym kraju skutkuje ograniczeniem nakładów inwestycyjnych. "W nieprzewidywalnej sytuacji epidemiologicznej na świecie i w trudnym okresie zmagania się firm ze skutkami ekonomicznymi pandemii nasza branża, jak nigdy wcześniej, potrzebuje stabilności ekonomicznej" - zaznacza.
Prezes PZPPF przypomina, że w tym roku wygasają umowy na dostawy kilku tysięcy refundowanych leków generycznych. "Ze względu na pandemię oraz sytuację epidemiologiczną i gospodarczą, optymalnym rozwiązaniem byłoby przedłużenie ich o rok na dotychczasowych warunkach. Umożliwi to nam zagwarantowanie ciągłości dostaw leków na rynek" - przekonuje.
Krajowi producenci leków dostarczają pacjentom 48 proc. wszystkich refundowanych terapii generując tylko 28 proc. całkowitej kwoty refundacji NFZ. Na listach refundacyjnych są 1444 leki krajowych producentów, a 137 nie ma innych generycznych zamienników. Według PEX Pharma Sequence, w Polsce średnia ważona cena opakowania krajowego leku wynosi 15 zł i jest niższa od średniej generyków importowanych, która wynosi 19 zł.


- 18:45 Pacjent onkologiczny w pandemii. "Pomagaliśmy w naprawdę dramatycznych sytuacjach"
- 18:33 NFZ zwiększa zakres obowiązków, ale i finansowanie koordynatorów w programie POZ PLUS
- 18:17 Włochy idą na zwarcie z AstraZenecą? Zablokowały eksport szczepionek do Australii
- 17:59 WHO: o 60 proc. zwiększy się liczba dzieci i młodzieży cierpiących na otyłość do 2030 r.
- 17:38 Zarządzenie prezesa NFZ dot. rozliczania bezpłatnych leków dla seniorów
- 17:18 Szef KPRM: więcej pacjentów ma trafiać do szpitali tymczasowych
- 17:02 Müller: paszporty szczepień - nie ma jeszcze żadnych unijnych decyzji
- 16:47 Zielona Góra: do tego szpitala trafił covidowy polski "pacjent zero". Co się zmieniło?
- 16:27 Odwołana partia szczepionek AstraZeneca jednak przyjedzie do Polski. Ale później
- 16:07 Minister Dworczyk: medycy mają być odciążeni od szczepień
- 15:54 Plany otwarcia służby zdrowia i teleporad. Jutro minister przedstawi szczegóły
- 15:34 Gnieźnieński szpital żegna się z siecią. NFZ ogłasza konkurs na świadczenia neurologiczne
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 750 659, zmarło 44 649 pacjentów
- 2 "Pani Jadzia z sanepidu" nadal aktywna. "Policja sanitarna? To niehumanitarne!"
- 3 Prof. Simon o pandemii: kiedy się skończy? Chyba nigdy
- 4 Ministerstwo Zdrowia przeciwnego zdania niż NIK na temat ratownictwa medycznego
- 5 Kolejne wirusy przekraczają granicę świata ludzi i zwierząt. Czy to tylko incydenty?
- 6 Program DOM i pulsoksymetry: pomysł znakomity, ale co z wykonaniem?
- 7 Władze GUMed o słowach prof. Morysia dot. zdawalności studentów: "to prywatne opinie"
- 8 Niedzielski: sytuacja się pogarsza. Uruchamiamy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach
- 9 Konkurs SUM: wybrano najlepszych dydaktyków i wykładowców przyjaznych studentom
- 10 Ukraińscy lekarze nie chcą się szczepić. Placówki wyrzucają szczepionki
- 11 Dworczyk: podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 później, zmiany dla ozdrowieńców
- 12 Polski pacjent "zero": po przejściu COVID-19 nadal odczuwam dolegliwości
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych