Eksperci: antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie na receptę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2013 17:29

Antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie na receptę, tymczasem w wielu krajach, m.in. również w Polsce, są w wolnej sprzedaży - alarmowali w czwartek (14 listopada) specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci: antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie na receptę

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 18 listopada Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. W tym roku jest on poświęcony samoleczeniu, które jest jednym z głównych powodów wzrastającej oporności na antybiotyki wielu infekcji bakteryjnych.

"Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, grozi nam powrót do ery przedantybiotykowej, co oznacza, że niemożliwe będzie wykonywanie tak ważnych procedur medycznych, jak operacje ortopedyczne, przeszczepy narządów, chemioterapia u pacjentów cierpiących na nowotwory i innych zabiegów medycznych" - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.


Prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków w Warszawie podkreśliła, że antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie na receptę, tymczasem Polska jest jednym z niewielu krajów, który furaginę dopuścił do użycia bez recepty. - Obawiam się, że konsekwencje tego będą poważne - powiedziała specjalistka. 

W innych krajach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Według dr hab. Marty M. Wróblewskiej z zakładu mikrobiologii lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego bez recepty dostępne są antybiotyki w takich krajach jak Ukraina, Gruzja oraz Indie. Poza Europą i USA w poszczególnych krajach bez przepisu lekarza sprzedawanych jest od 20 proc. do nawet 100 proc. antybiotyków. 

- Taka procedura sprzedawania tych leków sprzyja ich nadużywaniu - pokreśliła dr Wróblewska. Tym bardziej, że antybiotyki są coraz tańsze, gdyż pojawiają się ich zamienniki (tzw. generyki). To z kolei powoduje, że coraz więcej zakażeń bakteryjnych jest opornych na leczenie. Przykładem są pałeczki jelitowe wieloantybiotykooporne, które mogą spowodować zgon 30-50 proc. zakażonych nimi osób. 

Pacjenci nadużywają nawet tych antybiotyków, które są dostępne wyłącznie na receptę; zażywają bowiem te, które pozostały im z poprzedniej kuracji. Przy tym najpierw przestają je brać zbyt wcześnie, tuż po ustąpieniu objawów, ale jeszcze przed usunięciem z organizmu drobnoustroju, który spowodował zakażenie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum